Jako v kauze Petra K.: Žena byla otrávena, ale traviče neodhalili!

V září 1982 přivezla sanitka do nemocnice na Ústecku paní A. R. Zdravotní stav ženy byl kritický a lékaři s překvapením zjistili, že jeví známky otravy arzenikem.
Oxid arzenitý neboli arzenik je bezesporu nejznámějším jedem užívaným v dějinách k odstranění nežádoucí osoby. Sloučenině bez chuti a zápachu se dokonce cynicky přezdívalo »dědický prášek«. Otrava má navíc příznaky podobné dříve rozšířené choleře, a tak se vražda těžko dokazovala.
Až objev metody, která spolehlivě určila přítomnost arzeniku v těle, v polovině 19. století ukončil masové rejdy travičů. Při pitvě A. R. lékaři zjistili, že žena zemřela na tzv. DIC syndrom. Jde o stav, kdy se přestane v organismu srážet krev. A vyvolat ho může právě otrava arzenikem, jehož stopy v těle nebohá A. R. měla. Podezřelým se okamžitě stal její manžel P. L., s nímž se žena chtěla rozejít. Těsně před smrtí jedla A. R. houbovou smaženici. Ta však otrávená nebyla. Dcera A. R. si ale vzpomněla, že P. L. dával její matce nějakou tabletu. Ten se hájil, že si nevzpomíná, o co přesně šlo, ale že to byl nejspíš lék proti nevolnosti. P. L. byl za vraždu nejprve odsouzen ke třinácti letům vězení. Odvolací soud však rozsudek zrušil a prohlásil, že nebylo zcela dokázáno, že A. R. zemřela na otravu arzenikem. Syndrom DIC totiž není ještě zcela prozkoumaný fenomén a může ho způsobit třeba hormonální nerovnováha. Stopy arzenu ve tkáni mrtvé mohly být vysvětleny intoxikací z prostředí. P. L. byl osvobozen.