Hajného na Slapech zastřelil pytlák! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 29. února 2024

Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich

Hajného na Slapech zastřelil pytlák!

Smrt myslivce je i po více než sto letech záhadou.
Smrt myslivce je i po více než sto letech záhadou. (Shutterstock.com)

Před více než sto lety byla profese hajného mnohem nebezpečnější než dnes. Lesy byly plné ozbrojených pytláků, kteří neváhali střílet, aby se vyhnuli dopadení. Ostatně tresty za krádeže zvěře z panských lesů byly tehdy opravdu přísné. Nebylo proto neobvyklé, když hajný zaplatil za službu životem. 

Setkání s pytlákem se nejspíš stalo osudným i hajnému Bedřichu Vejmělkovi (†53). Je však možné, že se všechno seběhlo i docela jinak... Bedřich Vejmělka vyrazil 4. října 1882 brzy ráno na obhlídku svého revítru na slapském panství ve středních Čechách. O několik hodin později ho našli mrtvého s prostřelenou hlavou. Kulka z revolveru vnikla do těla okem.

Případ byl vyšetřován coby vražda a za potenciálního vraha označen neznámý pytlák. Zaměstnavatel Bedřicha Vejmělka a majitel místních lesů hrabě Westphalen dokonce nechal mrtvému hajnému zbudovat pomník, na němž chválil jeho věrnost a statečnost. Některé skutečnosti nám však napovídají, že se mohl muž zastřelit i sám.

Coby sebevrah by však v té době nesměl být pohřben na hřbitově a jeho pozůstalí by čelili hanbě a odsouzení společnosti. Proto vyšetřovatelé mohli tuto variantu ze slušnosti pominout. Dnes už se nedozvíme, co se skutečně ve slapských lesech odehrálo. Bedřicha Vejmělka však stále připomíná kamenný pomník...   Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.