Mord neprokázán, žalovaná propuštěna

Barbora Š. (27), příslušná do obce Míčov na Chrudimsku, stanula v listopadu 1900 před pražským porotním soudem. Čelila obžalobě z vraždy vlastního dítěte, které porodila 10. září téhož roku. Nakonec ovšem odešla od soudu na svobodu jako nevinná.
Čteme v deníku Čas z 30. listopadu uvedeného roku, konkrétně z rubriky Soudní síň: „V přípravném vyšetřování Barbora Š. uvedla, že 10. září povila dítě a provázkem je uškrtila. Pří líčení však škrcení popřela. Soudní lékaři profesor dr. Reinsberg a dr. Slavík uvedli souhlasně, že zranění mohlo nastati pádem dítěte na zem a mohlo jeho život ohroziti, nelze však dokázati, že by bylo smrtelné. Jest přípustno, že mohlo se zde jednati také o uškrcení.“
Rozhodnutí o vině či nevině Barbory Š. pak bylo na dvanáctičlenné porotě. Opět deník Čas: „Porota zodpověděla otázku viny dvanácti hlasy záporně, následkem čehož Š. byla propuštěna z obžaloby.“ Původně se Barbora k vraždě novorozeněte doznala. Na lavici obžalovaných před soudem ovšem, jistě na radu advokáta, výpověď změnila, a to ji zachránilo od vězení. Jak si smutnou událost srovnala se svým svědomím, to věděla jen ona sama.