Sedm strážníků na jednoho opilce

Pitoreskní obrázek se naskytl náhodně přihlížejícím Pražanům v lednu 1911. Až sedm uniformovaných strážců zákona dokázalo zkrotit jistého Františka V., dělníka, který v silně podnapilém stavu ztropil v centru hlavního města výtržnost.
Lidové noviny dne 19. ledna zmíněného roku pod titulkem Sedm strážníků na napilého člověka popisovaly běh události takto: „U státního nádraží v Praze zatčen byl František V., dělník, prý bez bytu, a to pro výtržnost. Nechtěl jít na strážnici, avšak záhy se sběhlo sedm strážníků, kteří okázalým způsobem vlekli na mol zpitého na komisařství. Tomuto nepěknému průvodu přihlíželo několik set lidí, kteří hlučně proti takovémuto »zatýkání« protestovali. Také na Havlíčkově náměstí došlo k podobným scénám. Tam bylo zakročeno proti protestujícímu množství obvyklým policejním způsobem.“
Bezpečnostní aparát c. k. rakousko-uherské monarchie se mezi Pražany netěšil přízni, právě naopak. Zákrok sedmi strážníků proti jedné, byť notně opilé osobě proto vyvolal silně negativní reakce. Státní nádraží, o němž Lidové noviny psaly, neslo v té době oficiálně název nádraží Státní dráhy. Dnes ho známe jako Masarykovo nádraží.