Místo pstruhů zabila elektřina pytláka

Pytlačení ve vodě Úštěckého potoka u obce Tetčiněves na Litoměřicku se koncem června 1972 stalo osudným mladému Severočechovi (†23). Elektrický proud, který měl zabíjet ryby, usmrtil naopak neopatrného »rybáře«.
O kauze psal deník Rudé právo 1. července 1972. Podle jeho informací se nerozvážný mladík pokoušel v potoce lovit pstruhy. A to tak, že na spínač elektrického čerpadla napojil silný drát, používaný na konstrukcích chmelnic. Ten pak táhl v délce osmdesáti metrů ke břehu potoka. Pstruhům se však nakonec nic nestalo. Naopak...
„Při chytání ryb byl pytlák zasažen elektrickým proudem a zemřel. Oživovací pokusy zůstaly bez výsledků,“ uvedlo Rudé právo. Případ šetřila kriminální služba bývalé Veřejné bezpečnosti z Litoměřic a nezjistila nic, co by nasvědčovalo podílu jiné osoby na smrti neopatrného muže.
O jaký drát, který zabíjel, tehdy šlo? Po staletí se chmel pěstoval na dřevěných tyčích hluboce zaražených do půdy. Až v 80. letech 19. století se rozšířilo pěstování v konstrukci s »chmelovými« dráty – tzv. žatecká drátěnka. S malými úpravami se tímto způsobem chmel pěstuje dodnes.