Slavkovský les: Hluboké hvozdy, rašeliniště i prameny...

V západním cípu naší vlasti, sevřeno proslulým lázeňským trojúhelníkem Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně, se nachází pohoří, kterému se také někdy přezdívá Český Island. Tvoří jej nejen bučiny, které teď na podzim hrají barvami duhy, ale i temná rašeliniště, zurčící potůčky a léčivé prameny. Slavkovský les je místem, kde každý zapomene na starosti všedních dní a žije jen a pouze přítomností…
Husté hvozdy se na zdejším území rozprostíraly odpradávna a díky nim byl region i poměrně bohatý. Všechno ovšem změnila druhá světová válka, kdy došlo k odsunu místního obyvatelstva, řada malebných vesnic zanikla a s nástupem komunistické moci začala oblastí prostupovat bída. Možná proto má ale Slavkovský les dodnes své nezaměnitelné kouzlo, které stojí za to objevovat – ať už pěšky, či na kole. Nejvyšším vrcholem pohoří je Lesný s 983 metry nad mořem. Kromě výhledů do krajiny láká oblast i na přírodní rarity – rozsáhlá rašeliniště se spoustou vzácných druhů živočichů a rostlin. Tento kraj nabízí k poznávání i řadu památek a samozřejmě slavné lázně, které získaly věhlas až za hranicemi.
Na zvláštní rozhlednu na Krásenský vrch
Vyhlídková věž na 777 m vysokém kopci je zajímavá z mnoha důvodů. Místní obyvatelé ji postavili, aby se ubránili nezaměstnanosti v době hospodářské krize, a když byla slavnostně otevřena, nesla několik let jméno Adolfa Hitlera. Dodnes se jí tu ostatně přezdívá Hitlerka. A pozoruhodný je také její spirálovitý tvar, kamenná stavba se jako had vine do výšky 25 metrů. Shora je krásný pohled na Sokolovsko, Karlovarsko i vrcholky Krušných hor. Rozhledna je volně přístupná a pohodlně se k ní dostanete z nedaleké obce Krásno po žluté turistické značce.
Do Bečova za svatým Maurem
Láká vás historie a tajemno? Pak určitě nevynechejte návštěvu hradu a zámku v Bečově nad Teplou. Jde o jeden z nejzachovalejších komplexů u nás, navíc ukrývá skutečný poklad – relikviář svatého Maura. Jde o nejcennější zlatnickou památku v Česku a první prohlídkový okruh je věnován právě jí. Na své si ale přijde i ten, koho lákají spíše zámecké interiéry. Expozici reprezentačních prostor tvoří původní mobiliář z 19. století a k vidění tu je také Beaufortská knihovna. Otevřeno mají do konce října vždy o víkendu od 9 do 16 hodin. Vstupné dle zvoleného okruhu za 160 či 100 Kč.
Vice o Slavkovském ese v tištěém Aha! pro ženy číslo 42.