Cestování: Machu Picchu, ztracené město Inků...

Fascinující, dechberoucí, kouzelné... Tak nejčastěji hodnotí návštěvu citadely Machu Picchu ti, kterým se poštěstí ji spatřit. Z inckého města, které se nachází v nadmořské výšce 2430 metrů, dnes sice zbyly jen ruiny. I tak ale turisty a archeology dodnes udivují stavební detaily i dosud nerozpletený příběh, který místo obestírá. Pojďme se vydat mezi špičaté vrcholky peruánských And, kde se ono dávné vyprávění začalo…
Má se za to, že Machu Picchu nechal postavit kolem roku 1430 Pachacútec Yupanqui, vládce incké říše. Proč si vybral místo v tak nepřístupném terénu, je dodnes záhadou. Jako nejpravděpodobnější se jeví teorie, že Inkové uctívali Boha Slunce, a aby mu byli co nejblíže, postavili město ve vysoké nadmořské výšce. Zdejší půda navíc byla vhodná pro pěstování různých druhů plodin. Město vzkvétalo, vyrůstaly tu paláce, chrámy a domky, které v dobách největší slávy obývaly tisíce lidí. Jenže v 16. století jej obyvatelé z dosud neznámých důvodů opustili. A překrásné budovy pohltila džungle.
Odolalo kolonizátorům
Dlouhá staletí o magickém městě nikdo nevěděl. Až v červenci 1911 jej objevil archeolog Hiram Bingham. Domníval se, že nalezl trosky bájného Vilcamba. Jeho teorie ovšem byla ve 40. letech vyvrácena, když vědci zjistili, že se jedná o dosud nejzachovalejší inckou vesnici, která byla zřízena, aby zásobovala nedaleké město Cuzco kukuřicí a dalšími plodinami. I díky tomu, že Machu Picchu zůstalo po staletí skryto mezi hustými porosty, odolalo nájezdům španělských kolonizátorů a hodně se z něj tedy zachovalo. U obvodových zdí jednotlivých budov můžeme i dnes obdivovat inckou architektonickou preciznost. Jsou totiž postaveny z opracovaných a na sebe poskládaných kamenných kvádrů bez použití jakéhokoli pojiva, přitom mezi ně nevsunete ani proužek papíru. Právě proto je Machu Picchu dalším ze sedmi novodobých divů světa a jednou z nejnavštěvovanějších památek Jižní Ameriky.
Místo magie a rituálů
Mezi nejpozoruhodnější místa tady patří Intihuatana – tvarovaný rituální kámen, postavený tak, že v době rovnodennosti se Slunce nachází přesně nad jeho hlavním pilířem, a nevrhá tedy stín. Za zmínku stojí i Chrám Slunce. Ten byl, určen k pořádání obřadů, během nichž Inkové vzývali Boha Slunce Inti. Podle všeho do něj měli přístup pouze kněží a součástí rituálů byly i zvířecí oběti. Pod chrámem se nachází Královská hrobka, kam byli pohřbíváni nejvýznamnější představitelé Incké říše. Takřka ikonická je pro Machu Picchu i tzv.Místnost tří oken. Postavena je s výhledem na bývalé hlavní náměstí a má pravidelný půdorys. Uvnitř se ukrývají tři kameny znázornující tři světy: nebeský, pozemský a podzemní.
Kam se ještě podívat? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 50.