Jak ještě uklízet ekologicky?

Uklízení, mytí nádobí či praní jsou činnosti, jimž se zkrátka nevyhneme. Klasické kupované přípravky však nezřídka kdy bývají plné ingrediencí, které ohrožující naše zdraví a zatěžují životní prostředí. Přitom existují alternativy, které neškodí, jsou levné a vypořádají se s jakýmikoli nečistotami. Poradíme vám, jak si takové pomocníky vyrobíte sami…
Na co si dát pozor
Látky použité v receptech jsou sice zcela přírodní nebo na přírodní bázi, přesto je nutné s nimi manipulovat s obezřetností.
Suroviny skladujte na chladném a suchém místě. Zpočátku si je pořiďte jen v menším balení, po vyzkoušení si je kupujte do zásoby.
Domácí úklidové prostředky nepřipravujte ve velkém množství, protože neobsahují konzervační látky a rychleji se kazí, zvlášť obsahují-li vodu.
Doporučuje se vyzkoušet si jakýkoli domácí čistič na nějakém méně viditelném místě na povrchu, který chcete čistit. Přípravky s obsahem octa by se neměly používat na kamenné povrchy.
Všechny přípravky k uskladnění opatřete štítky a uchovávejte je mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.
Na každou činnost si vyhraďte zvláštní »nástroj«, abyste zabránili křížové kontaminaci. Např. použijte jiný kartáč na čištění dřezu, jiný na čištění spár v koupelně.
Tip!
V knize Jak na domácnost bez chemie a jedů najdete desítky jednoduchých a vyzkoušených receptů na čisticí prostředky, díky nimž kompletně uklidíte celý svůj domov. Navíc se dozvíte, jak si úklid lépe zorganizovat a usnadnit.
Více o tom, jak uklízet bez chemie najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 13.