Chystáte se na jarní úklid? Jde to i bez chemie!

Uklízení, mytí nádobí či praní jsou činnosti, jimž se zkrátka nevyhneme. Klasické kupované přípravky však nezřídka kdy bývají plné ingrediencí, které ohrožující naše zdraví a zatěžují životní prostředí. Přitom existují alternativy, které neškodí, jsou levné a vypořádají se s jakýmikoli nečistotami. Poradíme vám, jak si takové pomocníky vyrobíte sami…
Jaké ingredience se budou hodit
Ocet (kvasný lihový)
Hubí škodlivé bakterie a poradí si s mastnotou i skvrnami. Jeho vůně sice nepatří mezi nejoblíbenější, ale lze ji snadno zamaskovat.
Voda
Použít můžete destilovanou, která je zbavená nečistot a minerálních látek, takže přípravky z ní déle vydrží. Nebo si převařte kohoutkovou, výsledek bude podobný.
Jedlá soda
Skvělý a všestranný čistič a pohlcovač pachů, který je naprosto zdravotně nezávadný. Do čisticích prostředků použijete sodu ve velkém, proto je výhodnější kupovat ji v kilovém balení.
Prací soda
Jedna ze základních surovin pro výrobu domácího prášku na praní. Rozpouští tuk a odstraňuje skvrny z textilu, změkčuje vodu a chrání tak pračku před usazováním vodního kamene.
Kastilské mýdlo
Je stoprocentně rostlinné a vyrábí se pouze z olivového oleje, vody a louhu, existují však i varianty s přídavkem kokosového či palmového oleje. Je k dostání tuhé i tekuté.
Citron
Má antibakteriální vlastnosti a pomáhá odstraňovat nečistoty, navíc krásně provoní uklízenou místnost. Průmyslově vyráběnou kyselinu citronovou, která se přirozeně nachází právě v citronech, lze využít do řady domácích čističů. Zabíjí bakterie, odstraňuje mastnotu a odvápňuje.
Peroxid vodíku
Má výborné dezinfekční a antibakteriální účinky. V nízké koncentraci, běžně dostupné v lékárně, je naprosto bezpečný. Lze s ním dezinfikovat i zubní kartáčky. Nesmí se ale míchat s octem!
Izopropylakohol
Má výborné čisticí, dezinfekční a antiseptické vlastnosti, jde však o velmi hořlavou a těkavou látku. Proto je lepší nahradit ho vodkou, které nemá tak výrazný zápach, její použití je bezpečnější a má srovnatelné účinky.
Perkarbonát (peruhličitan sodný)
Jde o sloučeninu prací sody a peroxidu vodíku, která má výborné čisticí, bělící a dezinfekční účinky. Je biologicky odbouratelný.
Esenciální oleje (EO)
Jde o přírodní, vysoce koncentrované oleje z rostlin (neplést s vonnými oleji!). Téměř všechny neředěné esenciální oleje jsou velmi agresivní k lidské pokožce a sliznicím, proto je nutné s nimi pracovat opatrně. Nerozpouští se ve vodě, ředidly jsou při inhalacích vzduch, v kosmetických či čisticích přípravcích rostlinné oleje nebo speciální emulgátory. Před použitím konkrétního EO je vždy dobré zjistit, zda je vhodný pro všechny členy domácnosti, a to včetně zvířat.