Zkamenělá krása: Zlatý vrch

Tenhle výlet nebude o tom, snažit se dostat až na samé vrcholky. Ostatně, ani by to nebylo možné, ale věřte, že i tak to bude stát za vidění! Pro turisty starší i mladší jsme tentokrát připravili tipy na výpravy do malebného koutu naší krajiny, který má za sebou pestrou sopečnou minulost. A právě díky ní se vytvořily nevšední čedičové sloupce, které mohou leckomu připomínat zkamenělé píšťaly varhan. Těžko se rozhodnout, které z nich jsou nejhezčí. Kam se tedy můžeme vypravit?
Tyto čedičové varhany sice nejsou zdaleka tak proslulé (a ani tak navštěvované, tudíž zde budete mít mnohem více klidu) jako již zmiňovaná Panská skála, ale řada odborníků se shoduje, že ještě hezčí a dokonalejší čedičové sloupce se vykytují poměrně nedaleko – na kopci Zlatý vrch (656 m n. m.), který leží v jihozápadním cípu Lužických hor. Zásluhu na tom, že unikátní přírodní výtvor můžeme dnes obdivovat, mají lomaři. V roce 1870 tu byl totiž založen lom na stavební kámen, s několika přestávkami se zde v práci pokračovalo i po druhé světové válce a dokonce ještě nějaký čas poté, co byla tato zajímavá lokalita vyhlášena v roce 1964 za státem chráněné území. Definitivně byla těžba zastavena až v roce 1973. Návštěva tohoto geologicky významného území stojí jednoznačně za to, sloupce čediče tu dosahují průměru přibližně 30 cm a úctyhodné výšky až 30 metrů!
Kudy sem? Nápadný Zlatý vrch se nachází zhruba 6 kilometrů severně od Panské skály poblíž obce Líska, odkud vede od parkoviště do lomu červeně značená turistická značka. Není to daleko, jen asi jeden kilometr.
Co je třeba poblíž? Nejen kostel sv. Jiří či pseudogotická radnice zaujmou v půvabném městečku Chřibská. Zajímavá je také zdejší lidová architektura. Tzv. podstávkové domy, typické pro oblast severních Čech a Horní Lužice, se vyznačují roubeným přízemím a podstávkou, na níž spočívá střešní konstrukce nebo horní, většinou hrázděné patro.
Více o přírodních útvarech připomínajících varhany čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 10.