Co ještě musíte vědět, abyste si užili klidnou dovolenou?

Vybíráte svůj vysněný letní pobyt, ale obáváte se, abyste zvolili správně? Váháte, s kterou cestovní kanceláří jet, zda se na místo dopravit letecky nebo autem, jak se pojistit a co si vzít s sebou? A děsíte se okamžiku, že na místě nebude vše, jak jste čekali, a vy nebudete vědět, jak zareagovat? Oslovili jsme pro vás tým odborníků, kteří s těmito i některými další problémy poradí. Aby vaše dovolená klapla na jedničku!
VOLBA POJIŠTĚNÍ
Stačí kartička pojištěnce?
Kdepak. Jet na dovolenou bez zdravotního připojištění je vyložený hazard. V zemích Evropské unie a některých dalších evropských zemí sice máte na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (kartička vaší zdravotní pojišťovny) nárok na nezbytnou lékařskou péči, ale spoluúčast pacienta, která je v některých zemích opravdu vysoká, už vás bez připojištění přijde draho. Nejdůležitější součástí cestovního pojištění je proto pojištění léčebných výloh, jehož výši si pečlivě prostudujte. Pojištění se týká nákladů na ošetření, hospitalizaci, léčení, výloh na léky či převozu zpět do České republiky. K tomu se určitě vyplatí si přidat úrazové pojištění, které oceníte, zvláště pokud hodláte vaši dovolenou strávit aktivně. „Když si budete sjednávat cestovní pojištění, vždy si položte dvě jednoduché otázky: kam jedete a co tam budete dělat. Na základě toho je pak vybrání správné varianty pojištění v podstatě velmi snadné,“ říká produktová manažerka cestovního pojištění z Generali pojišťovny Kateřina Vanková.
Co si ještě pojistit?
Součástí cestovního pojištění může být připojištění zavazadel, které pomůže v případě ztráty či krádeže, které nejsou při cestování výjimkou. „V případě letecké dopravy při zpoždění doručení zavazadla o více než šest hodin máte nárok na výplatu pojistného, které můžete využít například k nákupu osobních věcí. Tuto částku dostanete, i když se nakonec zatoulaný kufr najde,“ vysvětluje Vanková a doporučuje si sjednat i připojištění elektroniky. Dále je dobré i připojištění odpovědnosti za škodu, které pomůže řešit nenadálé situace, při nichž způsobíte někomu újmu nebo něco poškodíte, a připojištění storna zájezdu. „Pojištění storna cesty, které může nastat z rozličných, třeba zdravotních důvodů, zabraňuje finanční ztrátě,“ dodává Vanková s tím, že se vztahuje na případy, kdy na zaplacený zájezd nebo let nemůžete nastoupit. Pojištění storna v takových případech zpětně uhradí 80 % vynaložených nákladů. Součástí cestovního pojištění jsou pak i asistenční služby, které oceníte v krizových okamžicích, kdy získáte telefonicky prakticky okamžitě základní informace, jak se v daný okamžik zachovat, na co máte právo a na co vše se vaše pojištění vztahuje, dále vám operátoři mohou pomoci i s tlumočením a komunikací se zahraničními úřady.
Mám myslet i na auto?
Pro cesty do zahraničí vlastním autem se to určitě vyplatí. „Výhodné je to hlavně v případě, pokud řidič nemá v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění sjednány nadstandardní asistenční služby, jako jsou například odtah auta zpět do Česka nebo náhradní vozidlo či ubytování posádky,“ říká Kateřina Vanková. Na cestu autem do zahraničí u sebe vždy mějte zelenou kartu, což je celoevropsky uznávaný oficiální doklad o uzavření odpovědnostního pojištění z provozu vozidla (tzv. povinného ručení). Vhodné je s sebou vozit i tzv. evropský formulář o dopravní nehodě, který je kromě českého jazyka standardně vyhotovený také v angličtině nebo němčině. Pokud dojde v zahraničí k dopravní nehodě, nikdy nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Vždy využijte pomoci asistenční služby.
Na co ještě nezapomenout, jak být v klidu na letišti amnoho dalších rad najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 18.