Jak si poradit s různou havětí? Známe odpověď!

Teplé počasí s sebou nenese jen radovánky. V trávě na zahradách, v parcích, v lesích i ve vzduchu se skrývají mnohá rizika. Po zimní pauze jsou opět aktivní klíšťata, která mohou na člověka přenést vážná onemocnění, zejména klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Podobně nebezpečné může být i štípnutí od nakaženého komára, jejichž sezona se rovněž blíží. Potrápit nás i naše čtyřnohé mazlíčky mohou i blechy a další vetřelci. Proto je dobré nepodcenit prevenci. Nabízíme pár tipů, jak to zkusit jednoduše a přírodní cestou.
Jak odstranit klíště?
Při odstraňování je lepší použít jednorázové rukavice, pokud ale nemáme na ruce oděrky, nejsou nezbytně nutné. Po vyjmutí klíštěte ránu nezapomeneme vydezinfikovat a klíště spláchneme do toalety nebo zabalíme do papírového ubrousku a spálíme.
1. Speciální kartou: Tuto variantu doporučují mnozí odborníci. Plastová karta má zářezy, které klíště správně podeberou a šetrně vytáhnou.
2. Vatovou tyčinkou nebo sirkou: Dobrý nápad v případě, že klíště není tak velké. Tyčinku nebo sirku navlhčíme a klíště takto opatrně vyvikláme.
Jak na »octomilky«?
S létem se v kuchyni začínají množit otravné mušky, které si nejraději pochutnávají na ovoci. Jsou to vinné mušky, nebo také octomilky. Mají tuhý kořínek, je velmi těžké se jich nadobro zbavit. Tyhle tipy ale většinou zafungují:
* Na kuchyňskou linku postavíme sklenici s hustou ovocnou šťávou. Překryjeme ji potravinovou fólií a uděláme do ní několik malých otvorů. Octomilky si budou chtít na tekutině pochutnat, ale už se nedostanou zpátky.
*Po bytě rozmístíme talířky s hřebíčkem. Vinné mušky vůni aromatického koření nesnášejí.
* Podobně to funguje i s česnekem. Stroužky můžeme podélně rozkrojit a zapícháme je například do květináčů. Tohle je ale řešení pouze pro otrlé, kterým nevadí typický česnekový odér.
Další havěť
* Nejúčinnější prevencí před potravinovými moly je mateřídouška. Usušené květy rozmístíme po spíži a od nezvané návštěvy bychom tak měli už mít pokoj.
* Mravenci nesnesou skořici. Postříkáme proto místo jejich výskytu skořicovým extraktem (celou skořici povaříme ve vodě nebo naložíme do alkoholu).
* Výluh z rebarbory zase odpuzuje vosy. Asi 12 lístků této rostlinky stačí naložit do 2 litrů vody, a poté pomocí rozprašovače aplikovat.
Celý článek čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 18.