Podzimní nemoci útočí II: Pokoj nebudete mít ani od alergie!
Příznaky signalizující nachlazení, mezi něž patří ucpaný nos, svědění očí a kýchání, mohou předznamenávat také alergickou reakci. Právě na podzim se totiž začíná v budovách topit a v suchém a teplém prostředí se dobře daří plísním a roztočům.
Prevence:
* Pokud můžete, vstávejte brzy. V časných ranních hodinách je koncentrace alergenů v ovzduší nejnižší, stejně jako pozdě večer.
* Chováte-li chlupaté čtyřnohé miláčky, nezapomeňte je v tomto období častěji koupat. I vy se ihned po návratu zvenku, zejména pokud pracujete na zahradě, osprchujte. Zabráníte tak šíření alergenů po bytě.
První pomoc
* Pravidelně větrejte a zvlhčujte vzduch pomocí zvlhčovačů. Pokojové rostliny přemístěte z ložnice do obývacího pokoje.
* Odstranění jedů z organismu napomůže sedmidenní očista organismu. Během tohoto týdne nekonzumujte žádné živočišné produkty, pijte hodně vody a detoxikaci podpořte zeleninovými šťávami.
A JAKÉ DALŠÍ NEMOCI VÁS MOHOU POTKAT?
ZÁNĚTY MOČOVÉHO ÚSTROJÍ
Většinou začínají zánětem močového měchýře a nejsou-li dostatečně zaléčeny, mohou pokračovat až k nebezpečným onemocněním ledvin. Za jejich vznikem stojí celá řada příčin: od špatných hygienických návyků přes podchlazení až po nedostatečný přísun tekutin. Prvními projevy jsou silné nucení na močení, řezavá bolest a pálení při močení a pocit nedostatečného vyprázdnění často doprovázené bolestí v podbřišku. V případě zánětu ledvin se přidává vysoká horečka, zimnice, bolesti v bedrech a nezřídka i zvracení. Obě nemoci vyžadují léčbu v teple.
Prevence:
* Dodržujte hygienu. Pokud se vám chce močit, zbytečně potřebu nezadržujte. Utírejte se směrem ke konečníku. Předejdete tak zanesení bakterií z análního otvoru do močové trubice.
* Pokud chodíte plavat, omezte dobu, kterou strávíte v mokrých plavkách, na nezbytně nutnou. Včas si vyměňte si zpocené spodní prádlo po cvičení.
První pomoc:
* Při nekomplikovaném průběhu zánětu močových cest, kdy není nutná léčba antibiotiky, zvyšte příjem tekutin (až na 5 litrů denně). Popíjejte bylinné čaje z rakytníku a brusinek, případně lisované šťávy. Vyřaďte kávu a alkohol.
* Připravte si přesličkovou koupel. 100 gramů usušené přesličky rolní přelijte 2 litry teplé vody a hodinu louhujte. Poté směs přiveďte k varu, 15 minut vařte, sceďte a přidejte do vany s teplou vodou. Vydržte alespoň 10 minut, poté se řádně osušte a alespoň hodinu odpočívejte pod dekou.
DEPRESE
Náhlé změny nálad jsou velmi častým vyústěním právě končícího léta. Deprese se projevují stísněným smutkem, který není ničím opodstatněný. Často je doprovází snížené sebevědomí, neschopnost radovat se a nerozhodnost.
* Pracujte sami se sebou. Naučte se zacházet se stresovými situacemi a snášet kritiku bez pocitu viny a méněcennosti. Pokud máte pocit, že tyto úkony sami nezvládáte, vyhledejte pomoc psychologa či psychoterapeuta.
* Utužujte sociální vztahy. Ani ve velkém pracovním vytížení nezapomínejte relaxovat s přáteli či rodinou.
První pomoc
* Samozřejmostí jsou dostatek spánku, vhodné stravování (zařaďte zejména potraviny bohaté na hořčík a omega-3 mastné kyseliny) a pohyb. Pomoct mohou třeba pravidelné lekce jógy.
* Z bylinek na deprese zabírá třezalka, která působí jako sedativum. Dávejte ale pozor na kontraindikace s jinými léky.