LEXIKON ZDRAVÍ: Arytmii pomůže odhalit vyšetření EKG!

Jde o poruchu srdečního rytmu. Srdce pracuje nepřetržitě ve dne i v noci po celý náš život, a aby mohlo plnit svou funkci, tj. pumpovat okysličenou krev ke všem dalším orgánům v těle, potřebuje být rytmicky poháněno elektrickými impulsy. Pokud jsou tyto impulsy zpomalené, nebo naopak zrychlené, mluvíme o srdeční arytmii. U jinak zdravého člověka neznamená arytmie bezprostřední ohrožení. U pacientů, kteří prodělali například infarkt, může být arytmie životu nebezpečný stav.
Příčiny
Arytmie mohou vznikat jako důsledky srdečních onemocnění jako jsou ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, záněty srdečního svalu, nebo osrdečníku nebo v důsledku vrozených srdečních vad. Některé změny vnitřního prostředí těla se mohou rovněž projevit jako srdeční arytmie. Jde třeba o nízkou hladinu vápníku, draslíku či hořčíku v krvi, poruchu funkce štítné žlázy, nebo užívání některých medikamentů.
Typy arytmií
Činnost srdce je pravidelná, pokud se jeho frekvence pohybuje mezi 60 až 90 pulsy (tepy) za minutu. Cokoliv mimo tento rámec značí nějaký druh arytmie. Podle projevů můžeme hovořit o těchto typech arytmií:
* Brydykardie – zpomalený rytmus srdce (pomalý puls)
* Tachykardie – velmi rychlý srdeční rytmus (rychlý puls)
* Fibrilace – nekoordinované pohyby srdce
* Fibrilace předsíní – stěny předsíní srdce se stahují nepravidelně
* Fibrilace komor – stěny komor srdce se stahují nepravidelně
Projevy
Navenek se arytmie projevuje bušením srdce, závratěmi, pocitem slabosti, dušností, bolestmi na hrudi, nebo kolapsem. Závažnějším druhem arytmie je palpitace, což je chvilkové zastavení srdce a jeho následné opětovné rozběhnutí. Nejzávažnější arytmie vedou k zástavě srdce, bezvědomí a smrti (časté např. u fibrilace komor).
Rizikové faktory
* Nadměrný stres
* Kouření a alkohol
* Pití kávy a kofeinových nápojů
* Nadměrná fyzická zátěž
* Obezita
Prevence
Vyhněte se kouření, do svého života zařaďte vhodný pohyb, nezapomínejte na zdravou a pestrou stravu, samozřejmostí je dostatečný pitný režim a je třeba samozřejmě eliminovat stresové situace a naučit se odpočívat.
Léčba
* Jako u jiných závažnějších chorob, i léčba srdeční arytmie musí probíhat pod dohledem lékaře. Pokud tedy máte podezření na srdeční arytmii, návštěvu odborníka neodkládejte. Lékař provede kompletní vyšetření, včetně rodinné anamnézy (výskytu onemocnění srdce a štítné žlázy v rodině), změří vám krevní tlak a provede vyšetření EKG, které zjistí srdeční rytmus.
* Podle výsledků vyšetření určí lékař způsob vaší léčby. Některé arytmie se neléčí vůbec, na jiné platí medikamenty – antiarytmika, která se pacientům podávají injekčně nebo v tabletách. U závažnějších typů arytmií se přistupuje k implantaci kardiostimulátoru nebo defibrilátoru, které stimulují pravidelný srdeční rytmus.
Ještě více informací o srdečních a cévních chorobách najdete v Lexikonu zdraví v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji je vždy od úterý, a to jen za 8,90 Kč.