Péči o zuby a celou dutinu ústní provází řada mýtů: Na co si tedy dát pozor, abychom měli krásný a zdravý úsměv?

O tom, že bychom si měli zuby čistit dvakrát denně, asi nikdo nepochybuje. Věděli jste ale, že vzít do ruky kartáček hned po jídle a pití není dobrý nápad? Paradoxně si totiž můžete uškodit. A stejně tak, když si místo čištění dopřejete jablko. Aha! pro ženy má pro vás několik zajímavostí o zubech, které je dobré vědět.
1. Zapomeňte na jablko
Jeden z častých mýtů říká, že když není po ruce zubní kartáček, postačí sníst jablko. To je ale omyl. Toto ovoce totiž obsahuje cukr a kyseliny, které mění pH v ústech. „Mnohem efektivnější je vypláchnout si ústa obyčejnou vodou. Užitečné jsou i žvýkačky bez cukru, protože žvýkáním podporujete tvorbu slin, které vám sladké nebo kyselé v ústech naředí,“ vysvětluje dentální hygienistka Petra Křížová.
2. Spěch může škodit
Pokud si dáte sklenku vína, nebo jiný agresivní nápoj jako je například džus, s čištěním chrupu počkejte. Vlivem kyselého pH totiž tyto nápoje narušují zubní sklovinu, a tak snadno dochází k jejímu erozivnímu poškození. Raději si tedy ústa vypláchněte vodou a s čištěním vyčkejte alespoň třicet minut.
3. Dědí se návyky v rodině
I když si chrup čistíte jako divá, používáte mezizubní kartáčky a ústní vody, kazí se vám jeden zub za druhým, stejně jako vaší matce. Zato vaše kolegyně, která se péči o dutinu ústní příliš nevěnuje, má zářivý úsměv. Jak je to možné, stojí za tím snad geny? „Zubní kaz je onemocnění, které způsobují bakterie nacházející se v plaku na povrchu zubu. Se vznikem kazu souvisejí mnohem více než vaše geny. Dědičné v rodině jsou však často návyky, ať už stravovací nebo ty spojené s péčí o dutinu ústní,“ zdůrazňuje Petra Křížová.
4. Pozor na bakterie
Pokud se vám v ústech usadí bakterie, není to žádná legrace. Nemoc se totiž může rozšířit do celého těla. „Zákeřné bakterie skrývající se v zanícených dásních nebo v parodontických chobotech mohou napadat další orgány a přispívat tak ke vzniku srdečního infarktu či mrtvice. I proto je důležité proti nim bojovat,“ vysvětluje dentální hygienistka Lenka Rusinková. Stav dásní může výrazně zhoršit i kouření.
5. Dvě minuty nestačí
Věnovat se chrupu ráno a večer po dobu dvou minut je podle odborníků málo. „Zuby je třeba čistit ze všech stran, tedy i mezizubní prostory, na což zpravidla výše zmíněné dvě minutky nestačí,“ vysvětluje Petra Křížová, která zároveň doporučuje používání mezizubních pomůcek (dentální nitě nebo mezizubní kartáčky). A jak je správně používat? To vám poradí právě zubní hygienistka.
7 super tipů
1. Čistěte si je vždy měkkým zubním kartáčkem, který je šetrnější, a vždy volte rovně zastřižené štětinky. Optimální frekvence čištění je 2x denně. Během dne jsou vhodné žvýkačky bez cukru.
2. S čištěním zubů začněte až půl hodiny po jídle (zvláště bylo-li kyselé), aby nedošlo k porušení zubní skloviny.
3. Kartáček měňte a po třech měsících ho vždy vyhoďte. Výměna se doporučuje i po nemoci.
4. Odstranění zubního kamene či bělení zubů nechte na odbornících, sami byste si mohli spíše ublížit. Doma můžete zkusit bělící zubní pastu. K zubaři choďte dvakrát ročně.
5. Vyhněte se příliš agresivním ústním vodám s vysokým obsahem alkoholu, vsaďte na výplachovou ústní vodu s obsahem mikroflóry.
6. Pokud berete léky snižující tvorbu slin, dbejte na stálé vlhčení dutiny ústní – ať už čistou vodou nebo žvýkáním žvýkaček bez cukru.
7. Nepodceňujte bakterie na dásních či povrchu jazyka, redukujte je mechanickým odstraňováním i pomocí výplachové ústní vody s chytrou houbou.