Cvičení pro zdravé klouby podle Dornovy metody: Základní informace, které je třeba vědět, než začnete!

K udržení zdravých kloubů pomůže nejen zdravá životospráva, ale především pravidelný pohyb. Ten by neměl být jednostranný, ale komplexní. Jako vhodný se doporučuje především chůze, jízda na kole, plavání nebo aquaaerobik. Jde o to posílit svalové skupiny v okolí kloubu, které pak pomohou udržet jeho hybnost. Při obtížích s klouby může pomoci také cílená rehabilitace pod dohledem odborníka. Výborným a prověřeným postupem je tzv. Dornova metoda.
Jak terapie probíhá?
Jde o jemnou manuální terapii, při které dochází k návratu kloubů a obratlů do správné polohy. Je to metoda bezpečná a nebolestivá, může ji ovšem vykonávat pouze speciálně vyškolený a akreditovaný terapeut. Kúra probíhá za aktivní účasti ošetřovaného, ten provádí pohyby nohama či rukama podle instrukcí terapeuta, který jemným tlakem palců uvolňuje blokády a zlepšuje tok energie. Tím dochází k odstranění fyzických i psychických problémů, které spolu obvykle úzce souvisejí. Proto je Dornova metoda řazena do oblasti celostní medicíny, protože pomáhá člověku na všech úrovních.
S čím pomáhá?
Řeší především bolesti zad a kloubů, skoliózu, rozdílnou délku končetin, vybočení palců u nohy či patní ostruhy. Pomáhá ale také při migrénách a jiných bolestech hlavy, křečových žilách, vysokém krevním tlaku či chronických žaludečních či střevních potížích.
Pro koho není vhodná?
Tuto terapii by neměli absolvovat lidé po úrazech (až po šesti týdnech od vyléčení), po operacích plotének či kloubů či s akutním zánětem. Není vhodná také pro pacienty podstupující léčbu rakoviny, s neurologickými onemocněními (např. Bechtěrevova nemoc), s osteoporózou v pokročilém stádiu, s artrózou 4. stupně apod. Zdravotní stav by měl terapeut před začátkem rehabilitace vždy konzultovat.
Kolikrát terapii absolvovat?
Počet návštěv u terapeuta je individuální, ale obvykle stačí jedno či dvě ošetření. Na ně však musí navazovat domácí samostatné cvičení tak, aby se správné postavení kloubů udrželo. Pokud chcete cvičit podle Dornovy metody pouze samostatně doma, můžete, ale lepších výsledků dosáhnete právě po prvotním ošetření terapeutem.
Kdo ji vymyslel?
Dieter Dorn (†72) byl majitelem pily v městě Lautrach v Německu. V roce 1973 se mu při práci se dřevem stal úraz – ústřel v dolní části páteře. Několik dní se nemohl narovnat. Od bolesti mu pomohl místní sedlák Josef Müller, který byl proslulý tím, že dokázal pomoci mnoha lidem s bolestmi zad a kloubů. Dorn byl jeho rychlou pomocí od bolesti a nápravou zad tak unesen, že začal jeho metodu podrobně studovat a rozvíjet. „Přišel jsem brzy nato, že si lidé mohou při potížích s klouby pomoci sami,“ říká Dorn, jehož metoda se v 80. letech rozšířila po celém světě.