3 velké školní nástrahy: Vaše děti může potrápit špatný zrak i vši!
Školní rok už definitivně odstartoval a pro rodiče tak začaly další starosti. Dohlédnout na děti, aby se se školou a všemi s tím spojenými povinnostmi sžily co nejrychleji a co nejlépe. Jenže zvlášť u prvňáčků se mohou objevit nečekané zdravotní problémy, třeba v podobě oční vady. Nemalé potíže může také způsobit, když na škole nepanuje zrovna ideální hygiena na toaletách či na nich děti nemají dostatek soukromí. A stálou hrozbou jsou samozřejmě vši…
Problém č. 1:
Špatný zrak
S nástupem do školy se může u dítěte objevit problém, o kterém jste dosud nevěděli – ukáže se, že nevidí na tabuli či vidí neostře a rozmazaně. Zkrátka má oční vadu. A to se pak podle odborníků často podepíše na zhoršené schopnosti soustředění. Při přílišném namáhání zraku hrozí také bolesti hlavy a pálení očí. Zhoršený prospěch ve škole tedy může souviset i s nedostatečnou korekcí zraku. Je tedy důležité si uvědomit, že dětský zrak se vyvíjí i do osmi let. Případné vady se proto mohou mnohdy projevit až po nástupu do základní školy. „Pokud jde o odhalování očních vad, věk hraje velkou roli, a čím dříve se na případnou vadu přijde, tím větší je šance na její úspěšné léčení. Při zanedbání naopak může hrozit rozvoj tupozrakosti nebo šilhání,” vysvětluje Daniel Szarvas, kontaktolog VašeČočky.cz. V případě, že si váš potomek stěžuje, že nevidí na tabuli, nebo čte příliš zblízka, nepodceňujte to a vyhledejte urychleně očního lékaře.
Problém č. 2:
Vši
Velmi častý problém ve školních kolektivech, s nímž se časem setká většina rodičů malých školáků. „Výskyt vší, neboli pedikulóza, je onemocnění, které nijak nesouvisí s hygienickými podmínkami. Nakazit se zkrátka může kdokoli,“ vysvětluje entomoložka Kateřina Jůzová z Univerzity Karlovy fakt, že se mohou obejvit i v těch nejčistotnějších rodinách. Veš dětská, nebo také veš hlavová (Pediculus capitis), žije výhradně v lidských vlasech a živí se lidskou krví. Stačí, když si k sobě děti při hře přibližují hlavy, půjčí si hřeben či pokrývku hlavy – a vši se mohou usídlit i u nich. Na trhu dnes existují jak preventivní přípravky na vši, tak bezpečné insekticidní látky na bázi olejů, které u vší zanesou dýchací otvory, a ty pak zahynou. Co naopak odborníci nedoporučují, je používání psích šamponů, nebo okamžité radikální stříhání prakticky „dohola“.
TIPY PROTI VŠÍM:
Diffusil H Forte B85, proti vši dětské, bez insekticidů, na bázi silikonových a přírodních olejů, Biolit.eu, 219 Kč.

Predator Parazit, směs přírodních silic, vhodné již od 3 let, obsahuje sérum, šampon i odvšivovací hřeben, Vitar, 349 Kč.

Problém č. 3:
Špatná hygiena
Zdravotní potíže může zejména malým školákům způsobit i špatná hygiena na školních toaletách. Podle odborníků jsou základní problémy, se kterými se české školy potýkají, dva: nedostatek hygienických potřeb na školních toaletách a nedostatek soukromí, což negativně působí nejen na dětskou psychiku, ale i na zdraví. „I přes nepravdivé mýty o "prasknutí" močového měchýře, může odkládání návštěvy toalety zejména při dlouhodobém opakování vést až k poruše vyprazdňování močového měchýře, která může vyžadovat i odbornou léčbu. Navíc zvyšuje i riziko výskytu močové infekce,“ říká MUDr. Jan Pokorný, primář urologického oddělení Nemocnice v Karlových Varech. A protože situace není obecně nejlepší, již třetím rokem funguje projekt společnosti Unilever nazvaný „Domestos pro školy“. Vybraným školským zařízením, které se registrují, pomůže zvelebit prostředí toalet a dětem tak zlepšit radost ze zázemí. Zapojit se mohou i rodiče. Více na www.domestosproskoly.cz.
TIPY NA HYGIENU BEZ VODY:
Savo Univerzální utěrky, s vůní levandule, čistí a dezinfikují, Savo, 54,90 Kč.
Sanytol dezinfekční gel, čistí ruce bez mýdla a vody, neutralizuje zápach a eliminuje 99,9 % virů, a bakterií, Lékárna.cz, 64 Kč.
