Zdravotní nástrahy na cestách: Nevolnosti či spáleniny jsou běžnou záležitostí, věnujte jim ale pozornost!

Nevolnosti a spáleniny od slunce nás na cestách mohou zastihnout běžně. Jak se těmto komplikacím bránit? A na co si dát pozor? Ptali jsme se za vás odborníků!
HLÍDEJTE SI, ČÍM SE MAŽETE!
Alergické reakce jsou na dovolené velmi časté, a to nejen na slunce. V letních měsících ovšem hrozí i tzv. fotosenzitivní reakce – tedy kožní reakce na určité krémy a masti v kombinaci s pobytem na sluníčku. Proto je velmi důležité hlídat, čím se mažete. Nepříjemné vyrážky způsobují i některé léčivé masti, které se používají například k léčbě následků sportovních úrazů, jako jsou poranění šlach, svalů a kloubů, zhmoždění či bolestech.
„Reakce vzniká bezprostředně po oslunění, ale může se projevit i několik dní po aplikaci masti a následném vystavení kůže UV záření. Tzv. fotodermatózy, tedy záněty kůže vznikají snadno i u jinak zdravých jedinců. Právě v létě je tedy třeba před aplikací čehokoli na pokožku pečlivě prostudovat příbalový leták a rizikovým přípravkům se raději vyhnout,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy. Vhodné jsou v tomto ohledu přípravky s účinnou látkou ibuprofen, u níž tyto fotosenzitivní reakce nejsou známy (např. Ibalgin či Duo Effect).
NEVOLNOST NA CESTÁCH
MUDr. Milan Šašek, urgentní lékař, Poliklinika Na Národní, Praha
Jak se dá bránit cestovním nevolnostem?
„Mezi smysluplné tipy v boji proti kinetóze patří upřený pohled na horizont či fixace zraku, která narušuje nesoulad mezi zrakovými a vestibulárními vjemy. Dále výběr sedadel ve střední části autobusu nebo lodi, antacida (látky snižující kyselost žaludečních šťáv) či bublinkové nápoje, bonbony a žvýkačky stimulující produkci slin a také střídmost v jídle před cestou.“
Co vzít s sebou, pokud na nevolnosti trpíme?
„Bez předpisu jsou dostupné například žvýkačky Travel–Gum s látkou zabraňující závrati. Jedním z léků je i Kinedryl či v zahraničí Dramamine, jenž v tabletové formě obsahuje tutéž látku (cinnarizin), či prostředek Skopolamin. Tyto dva (Dramamine a Skopolamin) jsou ale přístupné pouze na lékařský předpis a v případě Skopolaminu jen po konzultaci s lékařem, jelikož dávkování by mělo záviset na pacientově věku, váze a délce podávání.“