Aby vás záda nebolela! Rady nejen pro ty, kteří sedí celé dny za kancelářským stolem...

Jsou druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Až 90 procent lidí, zvlášť těch se sedavým zaměstnáním, alespoň jednou v životě vyhledá pomoc odborníka právě kvůli bolestem zad. Podle expertů je kvůli nezdravému životnímu stylu nejčastějším zdrojem bolesti vůbec právě pohybové ústrojí. Potíže mají nejvíce ženy mezi 30. a 45. rokem, a to nejen díky sedavému zaměstnání, ale i kvůli současné péči o děti a rodinu. Aha! pro ženy zjišťovalo, jak bolestem zad předcházet a co dělat, když na vás zaútočí.
Proč jen nás tolik bolí? Nejčastěji za to mohou takzvané funkční poruchy, především blokády, které znamenají omezení pohyblivosti jedné či více částí páteře. Tyto potíže vznikají kvůli nesprávnému zatížení páteře a mají tendenci se opakovaně vracet. Zajímavé je, že jednou z nejdražších zdravotních potíží placenou z veřejného zdravotnictví jsou bolestivé stavy bederní páteře, a to u lidí ve věku 30 až 50 let. Velmi často pak zlobí záda ty jedince, kteří v zaměstnání celý den sedí (poruchy páteře, bolesti plotýnek, šíje aj.).
Kde děláme chybu?
Více než 80 % populace zkusí alespoň jednou během svého zaměstnání bolest bederní páteře. Významný vliv na její vznik i průběh má právě prostředí, a hodně záleží nejen na pracovních podmínkách, ale i na psychosociálních a organizačních faktorech (nespokojenost s prací, podoba našeho pracovního místa apod.). Většina problémů se zády ale pramení z nesprávného sedu. Máme totiž prohnutá záda v oblasti bederní páteře, předsunutou bradu a zvednutá ramena. Kromě správného sedu je důležité také postavení hlavy, brada by měla být zasunutá vzad a držená v rovině. Ramena stažená směrem dozadu a od uší dolů. Ruce spočívají uvolněně na stole či klávesnici. V případě častého používání počítačové myši se hodí podložka pod zápěstí.
I při nejlepší vůli je ale více než pravděpodobné, že nás záda čas od času bolet budou. Pro tyto případy je dobré připravit si sadu cviků a večer nebo ráno si hřbet protáhnout. Pokud dokážete bolest lokalizovat, je k jejímu utlumení vhodné použít analgetický krém (například Ibalgin Duo effect), který působí přímo v postižené oblasti a je ke zbytku organismu šetrnější. V případě silné bolesti je možné lokální léčbu podpořit tabletami se stejnou účinnou látkou. Analgetiky řeší podle průzkumů bolesti zad 72 % lidí. Ty ovšem neřeší příčinu potíží. Odborníci raději doporučují prevenci. Například udělat si během práce pauzu (ideálně v intervalu 1 hodiny) a projít se, uvolnit napětí či se lehce protáhnout jednoduchými cviky. Vhodné je i použití některé ze specializovaných ortopedických pomůcek, například proenzi® BodyFIX, který je kombinací tejpovací pásky a aktivní technologie pro správný postoj. Utiší až 90 % všech bolestí v křížové oblasti beder a působí jako aktivní podpora při sezení a dalších aktivitách.
Více o bolestech zad najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji na stáncích jen za 7,90 Kč.