Dovolená - Co si vyjasnit ještě, než odjedete?

Organizace rodinné dovolené může být složitá, zvlášť pokud má každý člen rodiny trochu jiné představy o tom, jak by chtěl ideálně volný čas strávit. Co vám může v této situaci pomoci a na čem se případně domluvit ještě než vyrazíte za novými zážitky a dobrodružstvím?
· Mluvte spolu
Do plánování dovolené se zapojte všichni z rodiny. Hovořte o svých přáních, potřebách a očekáváních, ale zároveň si pečlivě naslouchejte navzájem. Diskutujte o tom, co by každý z vás rád dělal a co by chtěl vidět i zažít, a snažte se najít destinaci a aktivity, které nabízejí pro každého z vás něco. Zkuste vytvořit alespoň přibližný harmonogram, který bude vyhovovat všem účastníkům. A nezapomeňte – bez otevřené komunikace a dělání kompromisů to nepůjde!
· Nehoňte se za zážitky
Kvalitně strávený čas, ať s rodinou, nebo individuálně, by měl mít prioritu nad počtem navštívených míst nebo nakoupených suvenýrů. Místo toho, abyste si naplánovali, že obrazíte co nejvíc »atrakcí«, se soustřeďte na několik vybraných aktivit, ať si je posléze můžete vychutnat. A snažte se přitom respektovat rozdíly i fakt, že každý má svůj rytmus i kondici. Ochota přizpůsobit se tomu »nejslabšímu« z vás je klíčem ke společným harmonickým zážitkům.
· Stanovte si »budget«
Velmi důležitým krokem je určení rozpočtu. Pokud si uděláte reálný obrázek o tom, kolik můžete na dovolené utratit, aniž by to ohrozilo vaši finanční stabilitu, budou se vám pak snadněji volit případně aktivity, a koneckonců tím předejdete i následným případným neshodám ohledně peněz. Do rozpočtu zahrňte i rezervu pro nepředvídatelné situace nebo výdaje. Obvykle se doporučuje 10 – 15 % z celkového rozpočtu.
· Dny na střídačku
Můžete si také naplánovat, že určité dny se vždy přizpůsobí přání některého člena rodiny. Jeden den vymyslí program maminka, druhý den tatínek a další se bude odvíjet podle toho, co chtějí podniknout děti. Tímto způsobem si každý užije to, co má rád, navíc pro ostatní to může být příjemná změna jejich rutin a nepochybně také určité obohacení.
· Nepodceňujte čas pro sebe
Domluvte se na aktivitách, které si můžete užít spolu jako rodina, ale zároveň si nechte prostor i pro samostatné aktivity. Vždyť není nutné trávit každou minutu dovolené společně! Například, pokud budete u moře, někdo bude chtít celý den relaxovat na pláži, zatímco druhý se vrhne na potápěčský kurz. Čas strávený individuálně může pomoci zregenerovat síly a zlepšit celkovou atmosféru.
· Buďte přizpůsobiví
Slibte si navzájem, že budete otevření také novým nápadům a návrhům. Někdy ty nejlepší zážitky vyplynou z neplánovaných okamžiků nebo z aktivit, o kterých jste původně neuvažovali. Určitá osobní flexibilita může taktéž pomoci předejít zbytečným konfliktům, pokud se vyskytnou případné potíže.
· Uvažujte i nad alternativou
Pokud se ani přes veškerou snahu vás všech nemůžete shodnout na cílové destinaci, zvažte tzv. »staycation« (z anglického stay – zůstat a vacation – dovolená), tedy dovolenou doma s výlety do okolí. Každý člen rodiny může vybrat lokalitu nebo aktivitu blízko bydliště, které by rád prozkoumal nebo zažil.
· Hledejte inspiraci
Pokud máte problémy s nalezením kompromisu, inspirujte se v cestovatelských blozích, časopisech nebo televizních pořadech o cestování. Můžou vám vnuknout nápad na místa nebo aktivity, které by vyhovovaly celé rodině. A hlavně mějte na paměti, že cílem dovolené je odpočinout si od běžných starostí, pořádně se uvolnit a strávit společně příjemné chvíle se svými blízkými. S ochotou komunikovat a trochou plánování pak určitě prožijete čas, který bude vyhovovat všem členům vaší rodiny, a všichni na něj budete ještě dlouho s radostí vzpomínat.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 22.