Jak rozdílné přístupy skloubit na dovolené?

Kdo by si nechtěl na dovolené načerpat sílu do zásoby! Jenže občas se bohužel stává, že skončí naprostým fiaskem, protože se na ní nedokážete vzájemně domluvit. Jeden z vás je plný plánů, kdežto ten druhý má rád prostor pro zajímavé příležitosti až na místě. Je to naprosto v pořádku, protože jak tvrdí i psycholožka Šárka Miková, každý jsme jiný. Máme různé vrozené nastavení mozku, které určuje také to, za jakých podmínek budeme na dovolené spokojeni.
Dá se na dovolené fungovat v harmonii i tehdy, pokud jste každý jiný typ? Nebo je to předem odsouzeno k neúspěchu?„Pokud by měla dovolená dopadnout vždycky špatně jenom proto, že jsou partneři nebo rodina každý jiný typ, nikdo by snad na ní nechtěl ani jezdit. Málokdy jsou všichni přirozeně nastavení stejně. Naštěstí si můžeme pomoci, abychom si dovolenou užili, co nejvíc to půjde. Prvním krokem je uvědomit si, že jsme každý jiný,“ vysvětluje psycholožka a doporučuje další kroky k tomu, abyste se dovolené neustále se nedohadovali, nebo se necítili nepříjemně, ale odpočinuli si, načerpali nové zážitky a stmelili se. Tady jsou:
· Opakujte si: »Nedělá mi to schválně!«
Ideální je, když každý člen rodiny zná své vrozené potřeby a znáte je i navzájem. Můžete pak být méně »vztahovační« a připomínat si třeba následujícími větami, že vám to druhý nedělá schválně.
Příklad 1: Typ, který se rád připravuje, nedělá plány proto, aby druhého svázal a kontroloval, ale pro své vlastní pohodlí a jistotu – protože jinak si nemůže dovolenou pořádně užít.
Příklad 2: Typ, který se rád přizpůsobuje, si nechává otevřená vrátka pro změny ne proto, že je flákač a na jistotě druhých mu nezáleží, ale protože se cítí svázaně. Bojí se, aby nepřišel o nové příležitosti, a to nejen pro sebe, ale třeba i pro druhé.
· Vyjadřujte nahlas pochopení pro potřeby druhých
„Tohle zpravidla doporučuju ve výchově, ale i v partnerském vztahu se hodí občas vyjádřit pochopení pro to, že to má druhý jinak. Zkuste to vysloveně říct. Druhý je pak zpravidla přístupnější k tomu, aby ze svých potřeb trochu slevil, a dohodli jste se na kompromisu,“ pokračuje autorka Teorie typů
Příklad: „Chápu, že to ještě nechceš úplně rozhodnout, že to chceš určit až podle situace. Chceš zvolit ten nejlepší program podle počasí. Ale pomohlo by mi, kdybychom si mohli říct třeba tři varianty, na které bych se já připravil, a v sobotu bychom je už jen trochu uzpůsobili tomu, jaká bude situace.“
· Hledejte kompromisy
Jak spolu můžete komunikovat, když se snažíte najít řešení, které bude optimální pro všechny zainteresované, tedy kompromis?
Příklad 1: »Chápu, že bys chtěl přesně vědět, co budeme dělat o víkendu, ale já zatím zkoumám různé možnosti, například bychom mohli… Neber to prosím ale jako definitivní. Řekni mi, kdy je pro tebe nejzazší chvíle, kdy to potřebuješ vědět, abys stihla vše připravit.«
Příklad 2: »Chápu, že bys chtěl vědět přesný čas odjezdu a moje balení na poslední chvíli většinou náš odjezd odsune o půl hodiny. Ráno si o půl hodiny přivstanu, abych se stihl zabalit a nezdržoval.«
· Střídejte se v naplňování potřeb
Je dobré si připustit, že ani o dovolené nebudou všechny vaše potřeby naplněny vždy.
„Když chápete, že druzí potřebují něco jiného, a vzájemně si pro své potřeby vyjadřujete pochopení, budete lépe snášet i situace, v nichž se necítíte z hlediska svého typu úplně komfortně. Paradoxně se někdy dokonce může stát, že v tom postupně najdete i určité zalíbení,“ doplňuje odbornice.
· Inspirujte se opačným přístupem pro svůj vlastní rozvoj
V rámci svého typu se můžeme obohacovat a rozvíjet – a právě k tomu nám jako inspirace mohou sloužit naši blízcí, kteří jsou typově jiní. „Dovolená představuje skvělou příležitost, kdy si můžeme zkusit vystupovat ze své komfortní zóny a dělat něco jinak, protože nejsme tolik pod tlakem jako v době, kdy chodíme do práce a děti do školy,“ dodává Šárka Miková. Více zajímavostí o různých typech osobnosti dle Teorie typů najdete na www.teorietypu.cz.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 22.