Tenistka Lucie Plekanec Šafářová (37) zcestovala svět a usadila se v Praze...

Ještě donedávna pendlovali mezi třemi domácnostmi. Tenistka Lucie Šafářová (37) s manželem, hokejistou Tomášem Plekancem (42) ještě před časem bydleli na třech místech. Kromě Prahy se zdržovali v Brně, odkud tenistka pochází a kde má svoji rodinu, a pak ještě v Kladně, kde Tomáš hrál hokej. Jenže nyní nejvíce času tráví v Praze a i se svými dětmi Leontýnkou (5) a Oliverem (2) rádi cestují po nejrůznějších koutech světa. Procestovali Ameriku, loni kromě toho stihli i Maledivy a užili si první jarní paprsky v Římě. Vůbec poprvé Lucie odjela do Spojených srabských emirátů bez svých dětí a ohromně si to užila. Svůj čas vyplnila především spánkem.
Dubaj – Spojené arabské emiráty
Do Dubaje zavedl vloni v únoru Lucii tenis. Na turnaji však nehrála, ale představila se v roli novinářky, která dělala s hráčkami rozhovory. Kromě práce si však stihla užít i krásy tamní země. S manželem Tomášem si udělali výlet do pouště, kochali se v Dubaji pohledem z nejvyššího mrakodrapu světa Burj Khalifa, který měří 828 m. Nejvíce si však Šafářová vychutnala to, že v Dubaji byli vůbec poprvé bez svých ratolestí. „Poprvé na turnaji v jiné roli, a to moderátorky. Po čtyřech letech na kurtu trénink. Poprvé týden bez dětí a jen s Tomášem. To bylo asi nejtěžší. Ještě, že mám nej babičku a tetu na světě. Naspala jsem tisíc hodin a nikdo mě nebudil. To byla pecka!“ svěřila Lucie. V Dubaji se ale nikdo nudit rozhodně nebude. Vedle zmíněného mrakodrapu je velkou atrakcí nejvyšší tančící fontána, která nabízí neskutečnou podívanou. Najdete ji umístěnou v uměle vytvořeném jezeře Burj Lake rozsáhlém 12 hektarů. Představení zahrnuje světelný i hudební doprovod a voda tryská až do výšky 150 metrů, což se rovná přibližně 45patrové budově. Fontána se poprvé představila v roce 2009 při příležitosti otevření obchodního domu Dubai Mall. Stejně jako manželé Plekancovi, i další turisté by si na Arabském poloostrově neměli nechat ujít poušť. Z moderního velkoměsta se na ni dostanete do 20 minut a safari výlety nabízí hned několik společností. Poznáte při nich nejen vlnící se písečné duny, ale také zvířata i desítky druhů rostlin.
Vídeň – Rakousko
Lucie si zamilovala i rakouskou Vídeň. „Naposledy jsem byla ve Vídni ještě jako velryba, když jsem čekala Olíka. Štrúdl a kafe, to je moje oblíbené v Rakousku,“ prozradila Šafářová, která si stihla projít i některé místní památky. Katedrála Stephansdom je přirozeným centrem města, její věž slouží jako orientační bod. Je 137 metrů vysoká a familiárně se jí říká Štěpánek. Osud katedrály byl velmi pohnutý, byla několikrát ostřelována a bombardována, a možná právě proto si ji Vídeňané o to víc hýčkají. V centru města stojí i královské sídlo. Stavba Hofburgu byla zahájena v roce 1279 a až do roku 1918 zde opravdu žili králové a císaři z rodu Habsburků. Dnes v části hradu, konkrétně v Leopoldově křídle, trvale žije rakouský prezident. Galerie Albertina se nachází na nejjižnějším konci hradního komplexu Hofburg. Je pojmenována po vévodovi Albertovi Sasko-Těšínském, který ji v roce 1768 založil. Albert byl manželem Marie Kristiny, nejoblíbenější dcery Marie Terezie, a také kmotrem prince Alberta, manžela anglické královny Viktorie. Celý život byl zapáleným mecenášem umění. Před hlavním vchodem do galerie se nachází nadživotní jezdecká socha arcivévody Albrechta, který se zasloužil o porážku Italů v jedné z bitev rakousko-pruské války. Albertina dnes ukrývá snad nejvýznamnější a nejrozsáhlejší sbírku grafiky na světě. Co určitě chce každý vidět ve Vídni, je Prátr. Park byl původně vybudován jako odpočinkové místo pro šlechtice a šlechtičny, kteří sem mířili na projížďky na koních a v kočárech. Veřejnosti byl poprvé otevřen Josefem II. v roce 1766 a jeho nezaměnitelným symbolem se stalo ruské kolo, které bylo na místě postaveno o 100 let později. Dnes tu najdete obrovský lunapark, sportovní stadiony i muzeum fotbalu.
Více míst Lucie Šafářové v tištěném APŽ číslo 6.