Lázně - Odpočinek, relax i výlety...

Před nadcházející zimou je více než příhodné načerpat síly a zbavit se všech neduhů. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným a nevydat se do lázní? Teď na podzim je k jejich návštěvě ideální doba. Dopřávat si hýčkání a péči, je nanejvýš příjemné. A pak není od věci protáhnout si nohy někde v přírodě. Tady je proto pár tipů na méně »provařené« destinace, kde se o vás ovšem postarají stejně královsky, jako ve známých resortech.
Lázně Bechyně
Patří k nejstarším lázním v České republice. Vždyť jejich historie sahá až do roku 1576! Pro léčbu se zde využívá slatina dovážená z rašeliniště v nedalekých Komárovských blatech. Z ní vám tu připraví nejen koupele, ale i zábaly, provádí tu také akupunkturu, masáže či lymfodrenáž. Pobyt zde je vhodný zejména pro pacienty trpící artrózou nebo artritidou, Bechtěrevovou chorobou nebo záněty šlach.
Kam na výlet? Za návštěvu stojí nejen bechyňský zámek, kde se přenesete do doby Petra Voka z Rožmberka, ale také Alšova jihočeská galerie s rozsáhlými sbírkami keramiky. Tou je ostatně Bechyně světově proslulá. Pokud vás to láká do přírody, vydejte se prozkoumat zhruba 20 km dlouhý kaňon Židova strouha. Provede vás jím žlutá turistická značka.
Lázně Mšené
Hledáte-li oddych v dojezdové vzdálenosti od Prahy, vydejte se do lázní Mšené. Rozprostírají se nedaleko Roudnice nad Labem. Založeny byly na konci 18. století a za přispění více než 100 druhů procedur vám tu uleví od problémů s pohybovým aparátem. Okolí Českého středohoří je navíc jako stvořené pro výlety, ideálně s holemi na nordic walking. Terén je zde totiž poměrně zvlněný.
Kam na výlet? Vystoupat můžete třeba na kopec, na němž se k nebesům výhružně tyčí pozůstatky starobylého hradu Házmburk. Jeho historie je opředena tajemstvím. Dodnes nikdo neví, kdy a kým byl založen. Podle hradní legendy se navíc v podzemí skrývá obří zásoba vynikajícího vína…
Více o lázních najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 44.