I druhá část jihočeské Svatojakubské stezky nás zavede do zajímavých míst...
Jižní Čechy jsou krajem plným rybníků, hradních zřícenin, krásných zámků, ale i poutních památek. O tom jsme se ostatně přesvědčili už v minulém díle našeho cestovatelského seriálu. Dnes si tedy společně prošlápneme další tři etapy Svatojakubské cesty vedoucí ze středních Čech až k hranicím s Rakouskem na Šumavě. Po cestě můžeme rozjímat, kochat se půvabnou krajinou anebo prostě jen zapomenout na starosti všedního dne. Věřte, že tady to půjde samo…
ETAPA 4: Bechyně – Purkarec
Tato část je poměrně nenáročná. Měří necelých 30 km, vede rovinatým terénem a jediným úskalím může v horkých dnech být putování podél řeky Vltavy, kde není moc stín. Z Bechyně se vydáme k soutoku Lužnice s Vltavou, odtud pokračujeme do Týna nad Vltavou, kde ve věži kostela dostaneme razítko do deníku. Odtud stezka vede podél Vltavy až do cílové obce Purkarec.
· ZÁMEK KOLODĚJE NAD LUŽNICÍ. Zámek, kterému se také říká Mitrowicz, byl vybudován v 16. století. Nachází se na seznamu památkových objektů, protože se uvnitř nachází unikátní fresky. Dnes bohužel není veřejnosti přístupný. Dostanete se sem jen při speciálních příležitostech, anebo se tu také konají svatby.
· KOSTEL SV. JAKUBA V TÝNĚ NAD VLTAVOU. Pochází ze 13. století. Původně byl zasvěcený sv. Christoforovi. Teprve v roce 1569 došlo k jeho rozšíření a přesvěcení. Uvnitř se nacházejí zejména jedny z nejzachovalejších barokních varhan v Čechách, pravidelně se tu ostatně konají i koncerty vážné hudby.
· MUZEUM VOROPLAVBY PURKAREC. Síň voroplavby, jak muzeu místní rádi přezdívají, obsahuje expozici dobových předmětů, nářadí a dokumentů. Dozvíte se tu spoustu zajímavostí o stavbě vorů, výrobě houžví i vorařském oblečení. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.
Více o této části poutní stezky čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 15.