Krkonoše: Cesty do přírody i historie...

Máte pocit, že s příchodem sychravého počasí výletům pro letošní rok odzvonilo? Vyvedeme vás z omylu! Vždyť podzimní příroda má svůj nezaměnitelný půvab. Barevné listí, čerstvý vzduch provoněný deštěm a jehličím, houby ukrývající se v mechu, to je jen hrstka zážitků, které na vás čekají, pokud dáte turistice v tom ročním období šanci. Jen se teple oblečte a pojďte spolu s námi objevovat všechny krásy tuzemských pohoří. Máme i varianty pro případ, že by vás snad zastihlo nevlídné počasí…
Do přírody
K prameni Labe
Kdo nezavítal k prameni Labe, jako by v Krkonoších snad ani nebyl. Přístupových cest se turistům nabízí hned několik. Ti unavenější mohou zvolit cestu autobusem z Rokytnice nad Jizerou k Vrbatově boudě a odtud už je to jen 3 km pěšky. Po cestě nebudete ochuzeni ani o pohled na mohylu Hanče a Vrbaty, Pančavský vodopád či řopík – pozůstatek opevnění hranic.
Pramen Labe leží v nadmořské výšce 1387 m a v jeho okolí se nachází i pár zajímavostí. Třeba socha alegorie vody či různé pamětní desky; zdaleka to nejkrásnější, co tu uvidíte, jsou ovšem panoramatické výhledy do okolní krajiny.
Za historií
Zámek Jilemnice
Na místě dnešního zámku stávala tvrz už ve 14. století. O dvě staletí později zde vznikl renesanční zámek, na němž sídlil nejen rod Harantů z Polžic a Bezdružic, ale i slavní Harrachové. Ti mu ostatně dali i současnou podobu. V zámku se dnes nachází krkonošské muzeum se zajímavou expozicí o vývoji českého lyžování. K vidění je tu také unikátní Metelkův betlém z přelomu 19. a 20. století, lovecké trofeje a také nejjemnější lněná příze na světě. K procházce pak láká přilehlý park, kde rostou vzácné keře a rostliny a také 250 let stará lípa. Otevřeno je od úterý do neděle mezi 8 a 16 hodinou. Vstupné za 80 a 40 korun.
Více o cestách po Krokonoších najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 40.