Cestování: Lužické hory křížem krážem...

Výškově sice nikterak neohromí, přesto prý patří mezi nejkrásnější pohoří v České republice. Obzvlášť teď na podzim mají Lužické hory své kouzlo, když se z lesů líně zvedá mlžný opar a hluboká údolí hrají všemi barvami. Pokud vás zajímá, jaké krásy tato část naší země ukrývá, jste tu správně. Dnes vás totiž vezmeme právě sem – na sever Čech, do oblasti mezi Děčínem, Českou Lípou a Libercem.
ZA HISTORIÍ
Vodní hrad Lipý
Přímo v České Lípě můžete zavítat na hrad, který tu stával už ve 13. století. Jeho prvním majitelem byl Jindřich z Lipé, později sem přesídlil dokonce i sám Albrecht z Valdštejna. V 19. století v něm byla zřízena rafinerie cukru, později začal chátrat a v 50. letech minulého století byla část původní zámecké budovy stržena. Do dnešních dní se dochovaly gotické sklepy, část hradního zdiva a dvě brány. Pro návštěvníky je připraven prohlídkový okruh, který seznamuje s hradní architekturou, místními archeologickými nálezy i životem na hradě na přelomu 19. a 20. století. Pravidelně se tu také pořádají výstavy a další kulturní akce. Otevřeno je od středy do soboty mezi 10. a 16. hodinou. Vstupné stojí 80 a 40 korun.
ZA ROZHLEDY
Rozhledna Hvozd
Tyčí se na stejnojmenné hoře jen malý kousek od obce Krompach, na kterou v roce 1821 vystoupal i rakouský císař Ferdinand I. Rozhledna tu byla vybudována o něco později – až v roce 1892. Je kamenná, 25 metrů vysoká a svým tvarem trochu připomíná hradní věž. Nabízí se odtud pohled na nejkrásnější vrcholy Lužických hor, k Ještědu a při dobré viditelnosti uvidíte i nechvalně proslulou polskou elektrárnu Bogatynia, která v éře socialismu devastovala Jizerské hory. Přístup na Hvozd je po červené turistické značce z Krompachu (necelé 2 km). Z německé obce Oybin se lze také nahoru vyvézt »horským expresem«, jehož zastávka je zhruba 100 m pod vrcholem. Rozhledna je otevřená po celý rok, vstupné se platí ve vedlejší německé turistické chatě a stojí 1,5 eura.
Více o Lužických horách čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 41.