Smírčí kříže: Kamenní svědkové tragédií

Zcela osamoceny, uprostřed polí, parků či na kraji lesů, stojí tu a tam pozoruhodné smírčí kříže. Jsou svědky tragických i děsivých událostí, které se na daném stanovišti kdysi dávno udály. Ve středověku je vztyčovali především provinilci, jež spáchali nějaký závažný zločin, aby své konání odčinili. Na spoustě míst se na ně docela zapomnělo, putovat po jejich stopách je ale velké dobrodružství, a zároveň i zábava. Tady je proto pár tipů pro případ, že byste ke kamenným křížům chtěli během některého z vašich dalších plánovaných výletů zavítat.
Rovensko
Přímo uprostřed Českého ráje, v Rovensku pod Troskami, byl teprve v květnu loňského roku odhalen kříž od místního kameníka Ivana Podobského, který připomíná masakr z konce 2. světové války. 10. května 1945, tedy dva dny po jejím skončení, bylo totiž ve městě zastřeleno 365 německých vojáků a civilistů. Krveprolití rozpoutal jakýsi příslušník SS, který byl odsouzen k smrti, ale krátce před vykonáním trestu uprchl. To rozlítilo sovětské vojáky, kteří následně před místní školou nashromáždili nevinné Němce a všechny je postříleli.
Kříž, který má připomínat tvar lidského těla ohýbajícího se pod tíhou skutku, který se v Rovensku stal, stojí na zeleném prostranství nad místní základní školou v ulici Revoluční.
Protivec
Nedaleko obce Protivec na Karlovarsku byl smírčí kříž vztyčen patrně roku 1571 v serpentinách při levé straně silnice ze Žlutic do Chyše. Podle českého pamětního nápisu na kříži měl být v těchto místech v sobotu po svátku Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna) během loupežného přepadení zabit řezník Johann Klyrz z Toužimi.
Více křížů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 3.