Věčný tulák s buřinkou Charlie Chaplin (+88) - Ameriku mu na 20 let zakázali!

Smích rozdával všude, kde se objevil. Měl originální nápady a jeho němým filmům rozuměli v celém světě. V groteskách nejen hrál hlavní role, také je režíroval a vymýšlel k nim hudbu. Herec Charlie Chaplin (+88) si ale později troufl i na mluvené role. Jeho díla byla plná soucitu s chudými a utiskovanými, čerpal v nich z vlastních zkušeností. V soukromém životě byl charismatickým, odvážným a sexuchtivým mužem.
Charles Spencer Chaplin se narodil 16. dubna 1889 v Londýně. Jeho rodiče byli pouliční herci, kteří se více než umění věnovali alkoholu. Rozvedli se před Charlieho narozením. Otec Charles (+38) brzy nato zemřel na cirhózu jater a matka Hannah (+63) se léčila s duševní chorobou v blázinci. Malý Charlie spolu se starším nevlastním bratrem Sydneyem (+80), kterého měla matka z předchozího vztahu, znali chudobince a brzy se museli o své živobytí starat sami. Měli ještě mladšího bratra, Wheelera Drydena (+65) z dalšího matčina „románku“. Sice s nimi nevyrůstal, stejně jako jeho bratři ovšem inklinoval k divadlu a filmu. Sydney a Charlie se brzy octli na ulici. Neutěšené dětství v bídě mělo nejspíš na svědomí to, že Chaplin získal velké sociální cítění. První roli si nesmělý klučík s neuvěřitelným pantomimickým talentem střihl v pěti letech – zpíval místo matky, které selhal hlas. Diváci mu házeli mince a sklidil ovace. Do školy chodil chlapec jen pár měsíců, vzdělání si nemohl dovolit. Pracoval jako poslíček, kamelot, tiskařský pomocník nebo otvírač dveří.
Tajný agent?
Toto vše o sobě Charlie tvrdil. Žádný doklad o jeho narození se však nikdy nenašel. První záznam o jeho existenci pochází až z doby, kdy mu úřady vydaly pas. Spekulace o původu nejslavnějšího komika jdou tak daleko, že agenti tajných služeb vyjádřili podezření, že jde o ruského žida jménem Israel Thorstein, který se narodil nedaleko Paříže. To by prý potvrzovalo i jeho silné sympatie ke komunismu. Agenti ovšem prohlásili, že nejde o nebezpečného radikála. To už byl Charlie Chaplin v Americe, kam se dostal s hereckou společností Freda Karna. K ní se přidal jako sedmnáctiletý. S touto revue pravděpodobně vystupoval jako mladík v roce 1908 i v pražském Karlíně. Zkušenosti z divadelních scén měl veliké, od osmi let hrál v kabaretech a v letech 1906 a 1907 byl i v cirkuse. V USA se brzy seznámil s producenty a podepsal smlouvy s filmovou společností, která se specializovala na natáčení grotesek. V roce 1914 se zrodil známý tulák Charlie.
Prostě nežádoucí
Chaplinovi však nestačilo poskakování v groteskách. Chtěl divákům sdělit víc. Rád četl, zajímal ho sport, uměl hrát na řadu hudebních nástrojů. Také napsal několik knih včetně životopisu. Byl pracovitý a ctižádostivý a všestranně nadaný, dokázal vytvořit scénář i hudbu, režírovat i zahrát hlavní roli. Chtěl být nezávislý a založil filmovou společnost. Chaplin měl neobyčejný talent a sociální cítění. O snímku Kid z roku 1921 prohlásil: „Chci natočit vážný film, který pod komickými epizodami bude skrývat ironii, soucit a satiru.“ Natočil další úspěšné snímky, jako Světla velkoměsta, Moderní doba nebo Diktátor, v němž parodoval Adolfa Hitlera. Ten se zlobil, což Chaplin považoval za svůj životní úspěch. Mnohé jeho snímky však byly v některých zemích zakázané. Umělec si totiž příliš koledoval. Počátkem 50. let byl ze Spojených států vyhoštěn pro levicové a pacifistické názory. Dalším důvodem prý byl i jeho vysoký dluh na daních. Herec svůj odchod popisuje takto: „Odjeli jsme z USA, aniž bychom se tam chtěli kdy vrátit. Rozhodli jsme se, že zůstaneme v Evropě.“ Usadil se s rodinou, svou manželkou Oonou a dětmi, ve Švýcarsku poblíž Ženevského jezera; i tam byl ale pod policejním dohledem kvůli sympatiím s komunismem. Našel tam domov, narodili se mu další potomci, pokračoval i v práci. Do Ameriky se mohl podívat až v roce 1972 při příležitosti přebírání Oscara za celoživotní dílo.
Proč nosil knírek, jak zemřel a jak je možné, že jeho tělo bylo ukradeno? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy čílo 45.