Gérard Philipe (†36) alias Fanfán Tulipán: V žilách mu kolovala česká krev!

Byl výjimečným hercem a stal se hvězdou, přestože jeho život neprovázely žádné skandály. Gérard Philipe (†36) jako jeden z mála neholdoval alkoholu, neutápěl se v depresích a neměl ani pletky s herečkami, ale užíval si rodinný život na venkově. Spousta režisérů o něm tvrdila, že to byl jeden z nejlepších herců na světě. Trápily ho však zdravotní problémy. Představitel Fanfána Tulipána bojoval s tuberkulózou, nakonec zemřel v pouhých šestatřiceti letech na rakovinu jater.
Narodil se 4. prosince 1922 v jihofrancouzském Cannes do rodiny zámožného advokáta a úspěšného hoteliéra Marcela Philipa. Byl druhým synem, jeho bratr Jean byl jen o patnáct měsíců starší. Maminka Marie tedy měla plné ruce práce, aby se o syny postarala, přestože nouzí rodina rozhodně netrpěla. S chlapci jí pomáhala její maminka Elizabeth Seliger, která byla Češka a narodila se v Praze. Babičku Gérard nadevše miloval a ona ho, stejně jako jeho maminka, podporovala v jeho touze stát se hercem. V jednom z rozhovorů ji dokonce označil jako první ze tří osudových žen jeho života. Jako čtvrtinový Čech měl Gérard Philipe slabost pro naši zemi a pravidelně ji navštěvoval.
Nenávist kvůli fašismu
Jeho otec si velmi přál, aby se z něj stal právník. O tom, že by jeho dělal něco jiného, nechtěl ani slyšet. Jenže Gérard na škole velmi trpěl. Byl často nemocný, jeho prospěch nebyl nejlepší, a dokonce u maturity propadl. Nakonec se však na univerzitu přece jen dostal, jenže daň, kterou platil, byla příliš vysoká. Jeho otec totiž sympatizoval s fašisty a po vypuknutí druhé světové války se rodina dostala do problémů. Měli sice ještě více peněz, ale všichni je nenáviděli. Svezlo se to i na Gérarda, kterému se spolužáci vyhýbali obloukem, a tak mu otec opatřil ochranku. Bál se také, aby se synovi něco nestalo. Do toho ho stíhala jedna nemoc za druhou. Když se jednou několik měsíců zotavoval po zápalu plic, svěřil se mamince Marii, že se chce stát hercem. Ta využila svých známostí a domluvila mu setkání s režisérem Marcem Allégretem. „Ten mladík měl v sobě vzácné zásoby čistoty. Pod křehkým výrazem ale dřímala na první pohled neviditelná energie. Když vystoupila na povrch, zastavila vám srdce,“ prohlásil o něm režisér. A bylo rozhodnuto. Talent se zastavit nedal, a tak celá rodina včetně režiséra zaútočila na otce. Nakonec se jim ho podařilo přemluvit, aby svolil k tomu, že jeho syn nastoupí na konzervatoř.
Nemoc ho přivedla k lásce
Na konzervatoři se Gérard dlouho neohřál. Onemocněl tuberkulózou a léčení ho vyřadilo na dlouhou dobu ze života. Odjel se léčit do Nice, jenže tahle cesta za rekonvalescencí se mu stala osudovou. Potkal tam totiž v roce 1941 svoji životní lásku Nicole Fourcade. Byla o pět let starší, a kromě toho to mělo ještě jeden háček. Byla vdaná za vysoce postaveného diplomata, se kterým měla tříletého syna. Svůj vztah proto milenci tajili několik let a trápili se kvůli tomu. Nakonec se však štěstí přece jen dočkali. Nakonec se Nicole rozvedla a v roce 1951 si Gérarda vzala za muže. Po svatbě si jeho milovaná manželka, etnografka a cestovatelka, která jako první žena přešla horské masivy mezi Indií a Čínou, změnila jméno na Annu Philipe. Herec byl s Annou šťastný, přestože spousta lidí tvrdila, že se k sobě nehodí. Byla prý pravým opakem jeho matky, usedlá, věcná, bez fantazie, ale věrná a inteligentní. Poskytla mu klid, po kterém zřejmě herec toužil. O Vánocích roku 1954 se jim narodila dcera Anne Marie a o dva roky později syn Oliver. Rodina se přestěhovala na venkov, kde tehdy už známý a obdivovaný herec našel svůj klid a ukryl se před zvědavými zraky fanoušků. „Miluju venkovský život se vším všudy. Je to jako kdybych se vrátil do dětství,“ říkával. Přestože ho také naháněly filmové krásky, on zůstal věrný svojí Anně. Jedinou slavnou ženou, s níž měl milostné pletky, ale ještě před vstupem do manželství, byla prý Marlene Dietrich (†90).
Jak ho trápil vztah k otci a proč zemřel tak mladý? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 3.