Americká filmová hvězda Katherine Hepburn (†96) byla symbolem ženské nezávislosti!
Vždy vybočovala z řady! Předurčily ji k tomu nejen její přirozeně zrzavé vlasy a na svou dobu vysoká postava, Katherine Hepburn (†96) se odlišovala především svou divokou povahou, důvtipem a nezávislým způsobem života. Během své dlouhé kariéry natočila 53 filmů, za své výkony ale získala hned čtyři Oscary z celkem dvanácti nominací a další prestižní ceny. Poznala celou řadu zajímavých mužů, své srdce však věnovala jedinému, s nímž ovšem nesměla oficiálně žít. Jaké milostné peripetie herečka prožila? A proč před 15 lety zemřela osamělá?
Narodila se 12. května 1907 v Hartfordu v Connecticutu v hodně pokrokově smýšlející rodině. Už její babička prý prosazovala, že by žena měla mít vysokoškolské vzdělání, maminka zase byla předsedkyní spolku za volební právo žen a otec, významný lékař, se věnoval osvětě proti šíření pohlavních chorob. Toto prostředí Katherine velmi ovlivnilo, k rodině si vytvořila velmi silné pouto, zvlášť poté, co její starší bratr Tom tragicky zemřel v šestnácti letech, když se zřejmě nešťastnou náhodou oběsil. S touto ztrátou se nemohla dlouho vyrovnat, řadu let dokonce vydávala jeho datum narození (8. 11.) za své vlastní.
Být herečkou
Na střední škole mezi spolužáky příliš nezapadla, raději tedy brala soukromé hodiny. Později studovala historii a filozofii na vysoké škole v Pensylvánii, kde ukončila studia v roce 1928. Už tady hrávala ve školních představeních a rozhodla se zkusit štěstí jako herečka. Přestěhovala se do New Yorku, kde začala hrát divadlo. V té době se provdala za Ludlowa Ogdena Smithe, což jí ovšem vůbec nebránilo v nezávislém způsobu života. V New Yorku si užívala s přáteli, jezdila na výlety do Evropy, střídala muže, bez problémů nafotila akty. Chodila zásadně v kalhotách, nenalíčená, jen si zvýrazňovala rty dráždivě rudou rtěnkou. Na počátku 30. let odjela zkusit štěstí do Hollywoodu, kde v roce 1932 vznikl její první film Rozvodová záležitost. Měl slušný úspěch, a tak na sebe další role nenechaly dlouho čekat. Už za svůj třetí film, Morning Glory z roku 1933, získala Oscara a její kariéra stoupala vzhůru. Při natáčení filmu Sylvia Scarlett (1935), kde si poprvé zahrála po boku tehdejší hvězdy Caryho Granta (†82), se seznámila s výstředním miliardářem, režisérem a producentem Howardem Hughesem (†70). Navázali vášnivý milostný vztah, který trval tři roky. O tom, že Katherine byla skutečně hodně nekonvenční, svědčí i fakt, že v tu dobu byla stále vdaná za Ludlowa, který nadále navštěvoval její rodinu, kde se tak prý občas potkávali všichni tři zároveň.
Kdo byl jejím osudovým mužem a proč nikdy ničeho nelitovala? Čtěte v tiště+ném Aha! pro ženy číslo 24.