Filmový idol Oldřich Nový (†83): Porodila mu dceru Hana Vitová (†73)?

Přežil koncentrák i dřinu ve vápencových lomech. Legendární milovník Oldřich Nový (†83) byl nejen geniálním hercem, ale hlavně výjimečným člověkem. Za války zachránil několik lidí, včetně herce Jana Skopečka (92). I když ho osud mnohokrát zkoušel, vždy dokázal udržet noblesu. Zlomilo ho až stáří. Ke konci života už nevycházel z bytu, nechtěl se ukazovat ani přátelům. Co všechno prožil nezapomenutelný Kristián?
Oldřich Albín Nový se narodil na pražském Žižkově. Jeho otec Antonín pracoval jako pražský vrchní hasič a měl na starosti požární hlídku ve všech tehdejších kinech. Ke hraní ho přivedl nejen strýc Miloš, který ho brával s sebou do Národního divadla, kde hrál, ale také maminka Cecilie. Ta mu odmalička četla pohádky a Oldřich si je brzy všechny od slova do slova zapamatoval. Byl k herectví a učení textů přímo předurčen. Jenže na otcovo přání, aby se vyučil serióznímu zaměstnání, se z něho stal sazeč. Srdci ale nerozkážeš, a tak brzy začal hrát divadlo jako ochotník. První placené angažmá mu ke konci války dohodil jeho dobrý kamarád Saša Rašilov (†63) ve zpěvní síni U labutě, v devatenácti letech už nastoupil do ostravského divadla, kde zůstal jen rok. O mladém talentovaném herci se totiž doslechl šéf opery brněnského Národního divadla František Neumann. Nový tedy odešel do Brna, kde nejdříve působil jako herec, pak režisér a nakonec i jako šéf operety. Zůstal zde celých 16 let a dokázal zde nemožné. Operetu pozvedl na vyšší úroveň a těšila se přízni hodně diváků. Pak ho ale po řadě neshod s divadlem osud zavedl zpátky do rodné Prahy. Zároveň se objevil i na plátně. Poprvé si stoupl před kameru v roce 1922 v komedii Neznámá Kráska.
Záhada kolem dcery
Během svého působení v Brně se herec seznámil s uměleckou fotografkou Alici Wienerovou-Mahlerovou. Byla dcerou zámožného ředitele pražské banky. 11. června 1936 si ji vzal za manželku a jako svatební dar mu tchán nabídl peníze, aby vzkřísil skomírající divadlo ve Stýblově pasáži na Václavském náměstí. Na jedné straně byl herec rád, že může divadlo zachránit, zároveň však věděl, že mu sňatek se Židovkou, kterou Alice byla, přinese spoustu komplikací. I této situaci se však Oldřich postavil hrdě čelem. Brzy po svatbě ale přišlo velké překvapení. Herec domů přinesl v košíku malou holčičku. Alici řekl, že je to jeho dcera Jana Včeláková, ale kdo je její matkou, nikdy neprozradil. Za kmotru jí šla herečka Hana Vítová (†73), a právě ji mnozí podezírali, že je její maminkou. Jiní zase tvrdili, že se narodila jistým manželům Jakešovým. Její matka zemřela krátce po porodu na otravu krve a otec ji dal do kojeneckého ústavu v Praze. Právě zde ji prý herec adoptoval. Jedno je však jisté. Nový svoji holčičku bezmezně miloval. „Měl mě moc rád a já jeho. Mně stačilo, že jsem byla vždycky jeho a nic jiné mě nezajímalo,“ prohlásila Jana po otcově smrti.
Děsivé tajemství
Říkalo se, že zatímco Oldřich svoji dceru miloval, jeho manželka Alice na ni žárlila. A důvodem nebylo jen to, že nevěděla, odkud Jana pochází, ale i to, že přišla o vlastní dítě. Podle seriálu Bohéma prý Alice během války porodila syna. A aby se neprozradilo, že dítě má židovský původ, nešla do nemocnice. Chlapeček byl ale slabý a bez pomoci lékařů zemřel. Nový se to údajně dozvěděl během představení ve svém divadle, kde zrovna bavil diváky. Svoji ženu ale stále bezmezně miloval. Když ho nacisté nutili, aby se Židovkou rozvedl, zásadně to odmítl. Nezabránil však ponížení, aby jeho milovaná i její rodina nosili žlutou hvězdu. Na podzim 1944 musela Alice odejít do terezínského ghetta a sám herec byl v lednu 1945 povolán na shromažďovací místo v Praze na Hagiboru. Na nákladovém nádraží Žižkov pak spolu s ostatními nastoupil do dobytčáku, který směřoval do pracovního tábora v Osterode v Sasku. Dceru svěřil do péče manželům Lelkovým, majitelům továrny na skelný papír v Lázních Bělohrad. „Máti musela nosit žlutou hvězdu a téměř nikam nemohla, takže jsem všude chodila jen s tátou. V lednu 1945 ho ale nacisti poslali do internačního tábora. Když se přišel se mnou rozloučit k mé postýlce, tušila jsem nějaké nebezpečí a dala jsem mu na cestu fosforeskujícího pejska v takové kožené taštičce, kterou si pověsil na krk. S tím talismanem ode mě se pak vrátil a říkal, že mu přinesl štěstí. Taštičku mám schovanou dodnes,“ svěřila Jana.
Co prožil Oldřich Nový jako vězeň v pracovním táboře, komu pomohl a jak žil po válce čtěte v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji jen za 8,90 Kč.