V Trumpově Oválné pracovně bylo... Víc pastí než v Sám doma!
Jiní státníci, podobný příběh. Když v únoru prezident USA Donald Trump (78) útočil na lídra Ukrajiny Volodymyra Zelenského (47), nemělo to obdoby. Nejmocnější muž světa si ale z chytání hostů do pastí udělal zavedený postup. Naposledy se stal jeho kořistí prezident JAR Cyril Ramaphosa (72).
Úvod schůzky s Ramaphosou se odehrál smířlivě. Přátelský dialog ovšem Trump ukončil příkazem ke ztlumení světel, aby mohl přehrát video týkající se obvinění z genocidy bílé menšiny. Šéf Oválné pracovny k videu řekl, že zachycuje zástupce JAR, jež vyzývali k zabití bílých farmářů a zabrání jejich půdy. Dále sdělil, že video ukazuje hroby tisíců bílých farmářů. „Nic takového jsem nikdy neviděl,“ reagoval Ramaphosa a ptal se, kde byl záznam natočen. A protože v pasti, kterých je v Trumpově pracovně víc, než v legendární komedii Sám doma (ve druhém díle série se Trump krátce mihl), se ocitl dříve i Zelenskyj, Aha! se obrátilo na odborníka. Expert na řeč těla Martin Janečka popsal, jak se s Trumpovými pastmi aktéři popasovali.
Schůzka se Zelenskym
„Zelenskyj svým výrazem tváře a řečí těla vyjadřoval směs frustrace a odhodlání. Po celou dobu rozhovoru se snažil působit klidně, avšak jeho pevný postoj a chvílemi sevřená čelist naznačovaly napjatou atmosféru. Často si povzdechl, upřel pohled ke stropu nebo jej odvrátil, což ukazovalo na jeho nepohodlí a snahu držet emoce pod kontrolou.“
„Dalším výrazným rysem byla jeho obranná gesta, mj. zkřížené paže, které vypovídaly o nesouhlasu a určité uzavřenosti. Když Trump opakovaně používal gesto vztyčeného ukazováčku – symbolizujícího obvinění, výhružku nebo příkaz – Zelenskyj reagoval snahou o zmírnění napjaté situace. Nakláněl se k viceprezidentovi, čímž naznačoval, že nestojí o přímý konflikt.“
„V kontextu Trumpovy razantní komunikace Zelenského gesta působila dost mírně, méně sebevědomě.“
Setkání s Ramaphosou
„Co se týká prezidenta Ramaphosy, byla situace do značné míry jiná (než v případě Zelenského). Od začátku totiž zvolil velmi asertivní taktiku v kombinaci s – minimálně předstíranou – dobrou náladou, již nic nerozhází. Po příkazu zahájit projekci se usmíval a zároveň nevěřícně kroutil hlavou, jako když třeba dítě ve společnosti způsobí neomalenou hláškou nějaké faux pas, natočením hlavy do strany a pohledem »zespodu« dával najevo něco jako »No to snad přece nemyslíte vážně«. Úplně na začátku mu ale vyletělo obočí nahoru, jak byl překvapen a zřejmě z Trumpova tónu tušil nějaký problém. Pak si to ale rychle uvědomil a zvolil dobrou taktiku usmívat se.“
„Přivřené oči a pevně semknuté rty značí zatvrzelost, v kombinaci se zamračeným pohledem často směřujícím k zemi i nesouhlas s promítaným videem. Lehce zdvižené koutky úst naznačují ironii, kterou se snažil maskovat svou zatvrzelost. Velmi dobře si hlídal tu hranici, za níž by se jeho negativní neverbální projevy dostaly na povrch – nechtěl, aby nad ním převzaly kontrolu. Když se pak konečně ozve Trump, Ramaphosa se od něj odvrátí – opět ukazuje nesouhlas s jeho jednáním.“
„Když si je ale Ramaphosa jist tím, že Trumpa »nachytá «, tak neváhá použít stejně jako jeho protějšek vztyčený varovný prst na znamení, že hlava USA nemá pravdu a že je třeba ho na to upozornit, ale neuchyluje se k Trumpově agresivní dikci a zůstává po většinu debaty velmi vyrovnaný a sebevědomý.“