Atopický ekzém není jen kosmetický problém

Život s atopickým ekzémem není vůbec snadný! Jeho projevy, jako jsou například suchost, svědění či pnutí, ale také »jiný« vzhled pokožky, dokážou pěkně potrápit. Navíc můžou způsobovat psychickou nepohodu a často až mírné deprese. A jak je známo, stres je největším zabijákem imunity, což v tomto případě zpětně vede ke zhoršení stavu tohoto onemocnění. Jak co nejlépe kůži podporovat, před čím ji chránit a jak ji ulevit?
O co jde
Atopický ekzém, též označovaný jako atopická dermatitida nebo endogenní či konstituční ekzém, je celosvětově nejrozšířenější nenakažlivé chronické zánětlivé onemocnění kůže. Velkou roli v jeho vzniku hraje dědičnost, která souvisí buď se samotným onemocněním v rodině, nebo s alergickou rýmou či astmatem. Pokožka s atopickým ekzémem má nedostatečnou ochrannou funkci kožní bariéry, jinak také hydrolipidové vrstvy, a narušenou rovnováhu kožního mikrobiomu. V důsledku toho je náchylná k různým virovým, bakteriálním a plísňovým infekcím, a je také snadno prostupná pro dráždivé látky.
Koho se týká
Panuje názor, že atopický ekzém postihuje především děti. Pravdou sice je, že až 5 – 20 % dětí na tento kožní problém trpí, ale zároveň se dle statistik skoro až u 10 % lidí ekzém objevuje také v pozdějším věku. „Přibližně 20 % dětských pacientů si ekzém přenese i do dospělosti. Častým schématem je, že pacient má v dětství mírnou formu onemocnění, a až v dospělosti se změní v klasický ekzém. Ale ani první obtíže v dospělosti nejsou až tak vzácné, jak si mnozí myslí,“ vysvětluje dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
Jak ho poznáte a tipy na produkty njdete v tištěnémnAha! pro ženy číslo 10.