Léto se (snad) blíží - Nedejte šanci spálení!

Sluneční záření zlepšuje náladu, nabíjí nás energií a pomáhá tělu vytvářet tolik důležitý vitamin D, na druhou stranu však může i škodit. Je-li ho příliš a neuváženě, je pro kůži nebezpečné a může být jedním z faktorů pro vznik vážných kožních onemocnění. Není tedy od věci, připomenou si pár důležitých zásad při slunění, kterého se, doufejme, už brzy dočkáme…
Aby bylo jasno
Pobyt na slunci během letních měsíců je nejpřirozenějším způsobem, jak své tělo zásobit tolik potřebným »déčkem«, nicméně není třeba se kvůli tomu »opékat« hodiny. „Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D stačí vystavit slunci obličej či hřbet rukou 1 až 2x týdně zhruba na 15 minut, není tedy nutné dlouhé opalování, “ vysvětluje konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová. Naopak neopatrné slunění je pro kůži hrozbou, shodují se odbornici. Je jednou z příčin jejího předčasného stárnutí, podporuje tvorbu pigmentových skvrn, v horším případě může vyvolat různé zdravotní problémy včetně zhoubných kožních nádorů. Proto je důležité chránit se před sluncem přípravky s UV filtry, a to nejen při relaxaci na dovolené, ale prakticky při jakékoli činnosti venku.
Spolehlivý ochránce
Kvalitní ochranné krémy by měly být součástí kosmetické výbavy již od jara, jakmile sluneční paprsky naberou na intenzitě. Vybírejte je s ohledem na svůj fototyp, který vypovídá o tom, jak kůže reaguje na UV záření. Fototypy jsou odstupňovány škálou od 1, což odpovídá velmi světlé pokožce, až po číslo 4 (u jiného typu škály se můžete setkat až s číslem 6), které označuje velmi tmavou pleť. Obecně platí, čím je pokožka bledší, tím citlivěji na slunce reaguje a je nutné ji chránit vyšším faktorem, nicméně »mazat« potřebují všechny, i ta nejlépe se opalující pleť. Přípravek by měl vždy obsahovat faktor, jak proti UVB záření, které je zodpovědné za akutní poškození kůže (např. spálení), tak proti UVA záření, které má na svědomí dlouhodobější škody (např. vznik vrásek či pigmentových skvrn). Na sluneční péči určitě nešetřete a na novou sezonu si pořiďte vždy nový opalovací produkt, protože jen tak budete mít jistotu, že UV filtry budou spolehlivě fungovat. Ideální je mít minimálně dva opalovací přípravky, jeden na tělo, druhý na tvář, případně další na citlivá místa.
Správné načasování
Aby pro vás bylo slunění bezpečné, jen namazat se nestačí. Ideální bude, když omezíte pobyt na přímém slunci v době, kdy je nejintenzivnější, což bývá mezi 11. a 15. hodinou. U nejmladších však platí, že nejlepší prevenci před poškozením od slunce, je žádné slunění. „Kojenci do 6 měsíců by se neměli přímému slunci vystavovat vůbec. Děti do 2 let je třeba chránit oděvem a nevystavovat polednímu slunci, starší děti by měly používat opalovací krémy s vyšším faktorem. Platí zásada »3 K« – krém, klobouček a košilka, “ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová. Ochranný krém je potřeba nanést v dostatečné vrstvě, asi 20 až 30 minut předtím, než se jde ven, a měl by se nechat dobře vstřebat na nezakryté kůži. Při aplikaci je také nutné být pečliví a nevynechat ani kousíček kůže. „Existuje 8 míst, na která při aplikaci opalovacího krému zapomínáme: rty, ušní lalůčky, krk, podkolenní jamky, nárty, okolí očí, u mužů pleš, u žen dekolt,“ doplňuje odbornice. Dále se doporučuje použití opalovacího krému zopakovat asi po dvou hodinách, zvlášť je-li pokožka vystavena přímému slunci, a také vždy po koupání, a to i v případě, že je voděodolný.
Péče poté? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 21.