Kosmetika: Jak hýčkat své ruce, když si je často myjeme...

Ruce používáme k nějaké činnosti v podstatě neustále, navíc je, zvlášť nyní, často myjeme a dezinfikujeme. Není tedy divu, že pokožka na nich trpí. Mýdlo i dezinfekce zbavují kůži ochranného tukového filmu a nadměrně jí vysušují, následkem čehož se stává citlivější a náchylnější k podráždění a popraskání. Jak se o ni správně starat?
Něco extra
Pokud je pokožka na rukách v takovém stavu, že pečující krém už »nestíhá«, je dobré jí dopřát pořádnou porci regenerace. S tím pomůže peeling a maska.
* Peeling pokožku zbaví odumřelých buněk, vyhladí ji a rozjasní. Vybírat můžete ze speciálních přípravků určených na ruce, použít však můžete i svůj běžný tělový peeling, případně obličejový. Jen pozor na hodně hrubá zrníčka, ty by mohla jemnou kůži na rukách zbytečně poškodit. Pracujte s ním stejně jako u tváře – pokožku navlhčete (nebo je klidně nechte pár minut v teplé mýdlové lázni), přípravek jemně vmasírujte po celém povrchu a poté důkladně opláchněte. Ruce ihned namažte krémem, nebo přejděte na další krok, a to aplikaci masky.
* Co se týče masek, o jejich pozitivních účincích na pokožku nemůže být pochyb. Podobně jako v případě peelingů, i tady se nemusíte spoléhat jen na speciální masky na ruce, použít můžete téměř jakoukoliv jinou. Vyhnout byste se jen měla maskám na problematickou pleť, ty by ruce zbytečně vysušovaly. Jak na to? Na ruce ošetřené peelingem naneste masku, zakryjte je ručníkem, aby teplo zvýšilo účinek, nechte působit doporučenou dobu a smyjte. V posledním nezbytném kroku vydatně promažte ruce krémem.
Zalovte ve spíži
Když nemáte hotový přípravek po ruce, připravte si ho z domácích surovin. Tady je inspirace…
* Zklidňující peeling: Odumřelé buňky je potřeba odstranit šetrně. Z domácích zdrojů jsou pro tento účel vhodné ovesné vločky, které pokožku nejen vyčistí, ale zároveň zklidňují. Je to snadné: stačí jen, když smícháme mleté vločky s trochou vodou, tak, aby vznikla akorát hustá kaše. Tu pak naneseme krouživými pohyby na navlhčené ruce, necháme klidně pár minut působit a poté smyjeme.
* Olejová lázeň: Pomáhá regenerovat pokožku a zároveň pečuje o nehty. Ideální je použít dýňový nebo makadamový olej, vynikající je však i olivový. Jak na to? Olej nalijeme do misky a na pár sekund ho dáme do mikrovlnné trouby nebo ho ohřejeme ve vodní lázni, aby měl tělesnou teplotu. Do oleje ponoříme navlhčené, peelingem ošetřené ruce a vydržíme alespoň deset minut. Během lázně vtíráme olej i na hřbety rukou a do dlaní. Vyndáme ruce, zbytky oleje vmasírujeme do pokožky a necháme úplně vsáknout. Nejlepší je, když si lázeň dopřejeme před spaním, abychom ruce poté několik hodin nenamáčeli.
Více o tom, jak správně pečovat o namáhané ruce čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 13.