Sluneční brýle nebo klobouk? Na léto je ideální obojí! 2. část

Sluneční brýle jsou skvělým módním doplňkem, nicméně zapomínat by se nemělo na jejich hlavní úlohu, což je ochrana před škodlivým ultrafialovým zářením. Proto je vybírejte nejen podle vzhledu, ale i dalších důležitých kritérií. A přidejte k nim stylový klobouček nebo kšiltovku, pak budete mít jistotu, že paprsky vašim očím neublíží.
Na co zaměřit
Brýle by měly mít dostatečně vysoký filtr. Jeho síla se uvádí v nanometrech (nm) a bývá uvedena na visačce, přiloženém letáku nebo na stranici brýlí. „Modely s ochranou 400 nm zaručují téměř 100% ochranu před ultrafialovým zářením. Pokud chcete mít naprostou jistotu, kupujte certifikované modely. Standard EEC nebo norma EN 1836 zaručí vysokou ochranu před UVA i UVB zářením,“ vysvětluje optometrista Daniel Szarvas z e-shopu vašečočky.
Další důležitým parametrem je tmavost čoček, najdete ho na stranici brýlí a označuje se číslem. Brýle označené čísly 0 – 1 slouží pouze jako módní doplněk, »dvojky« zajišťují mírnou ochranu, modely s číslem 3 můžete v našich zeměpisných šířkách bez obav nosit celé léto a »čtyřky« jsou ideální k moři nebo do hor, ale zase se nehodí pro řízení auta. Pozor však, hodnota UV filtru a tmavost jsou dva různé parametry! „Brýle s tmavými skly, ale nízkým UV filtrem mohou i ublížit, protože se vám kvůli tmavé barvě rozšíří panenky a do oka tak pronikne více škodlivého záření,” varuje Szarvas.
Na barvě čoček záleží! Univerzálními barvami jsou hnědá a šedá, které se doporučují i pří řízení auta nebo na kole. V mlze a za zhoršených světelných podmínek se osvědčí žlutá či oranžová, které pomůžou vidět kontrasty. Na řízení jsou vyloženě nevhodná modrá skla, která snižují schopnost rozeznat odstíny červené. Co se týče tvaru a velikosti obrouček, měly by dostatečně chránit oči ze všech úhlů. Vyhněte se modelům, které tlačí či jsou naopak příliš volné, i těm, u kterých se čočky dotýkají řas.
Jaké brýle nebo klobouk vybrat čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 24.