Když vlasy volají SOS I: Jak zvítězit nad nejčastějšími neduhy vašich kadeří?

Nemusíte mít účes podle posledních trendů ani na hlavě nosit módní výstřelky, i přirozené vlasy můžou být vaší dokonalou ozdobou, když budou pěstěné a zdravé. Jenže, co dělat, když se příliš třepí, nadměrně padají nebo je »krášlí« lupy? Naordinujte jim vhodnou ozdravnou kúru!
Poškozené vlasy
■ Necháváte-li se stříhat jen zřídkakdy, není divu, že se vaše vlasy třepí a lámou. Pravidelné zkracování konečků má totiž své opodstatnění. Povrch vlasu se věkem přirozeně opotřebovává, a když je vlas narušený hodně, ztrácí vlhkost, elasticitu a třepí se. Jako první pomoc si proto nechte poškozené konce odstranit a poté začněte chodit ke kadeřníkovi pravidelně, což znamená alespoň jednou za šest až osm týdnů.
■ Pokud vaše vlasy potřebují akutní ošetření a opravdu pořádnou dávku regenerace, svěřte je raději do rukou odborníků. Kadeřník vám dá vlasy pomocí profesionální regenerační kúry rychle do pořádku. Nicméně vlasům je třeba věnovat dostatečnou péči také doma. Vhodné jsou přípravky s obsahem olejů, které vlasy vyživí, napomůžou jejich regeneraci a dodají jim lesk.
■ Pokud je to možné, nějakou dobu se vyhněte tepelné úpravě vlasů. „Doporučuji alespoň na krátké období nechat vlasy přirozeně uschnout bez pomocí fénu, případně použít studený vzduch a foukat v dostatečné vzdálenosti od vlasů. Na žehličku a kulmu by měly dámy na nějakou dobu zcela zapomenout“, říká kadeřnice Soňa Kozelková z kadeřnického salonu Klier.
Nadměrné padání vlasů
■ Řídnutí vlasů je problém, který může vzniknout z různých důvodů, jako jsou nezdravý životní styl, stresová zátěž či genetické dispozice. Téměř vždy se s tím však dá něco dělat, důležité je zjistit příčinu a s »léčbou« neotálet a zahájit ji co nejdříve.
■ Hormonální výkyvy patří k velice častým příčinám vypadávání vlasů. Statistiky uvádějí, že až 50 % žen v menopauze trápí nadměrné řídnutí vlasů. „V období klimakteria začíná slábnout produkce estrogenu, který chrání vlasové kořínky a má vliv na zdravý růst vlasů. Naopak zesiluje působení testosteronu, jenž vlasové kořínky ničí a omezuje buněčnou aktivitu. Vlasy jsou proto v klimakteriu jemnější, řídnou, mění strukturu a předčasně vypadávají,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.
■ Kvalitu a množství vlasů však ovlivňuje i měsíční perioda, při které přichází organismus o železo. A právě tato minerální látka se spolu s dalšími, jako je selen a zinek, podílí na výživě vlasových váčků, které se nacházejí pod kůží a podporují růst vlasů. Při menstruaci také kolísá hladina hormonů, což ovlivňuje vlasové kořínky podobně jako při menopauze. A i když těmto hormonálním výkyvům nelze zcela zabránit, je možné zmírnit jejich projevy. „Padání vlasů se dá předcházet pestrou a vyváženou stravou, která by měla být bohatá na vitamin B, selen, zinek a železo. Je také nutné se vyvarovat drastických diet a stresu, “ uvádí Martina Malinová, vedoucí kadeřnického salonu CUT & COLOR.
■ Při zvýšeném padání vlasů se v první řadě doporučuje začít používat vhodné vlasové přípravky, a jak už bylo řečeno, zamyslet se také nad životosprávou. Pokud vám však vlasy ve větší míře vypadávají déle než šest měsíců, je vhodné objednat se k dermatologovi nebo navštívit praktického lékaře.