Rady, jak mít krásné trvalkové záhony ...

Zahrady už nám pomalu rozkvétají, pokud je chceme udržet krásné, je potřeba se o ně správně starat. Moderní způsob péče o trvalkové záhony klade důraz na udržitelnost, biodiverzitu a estetiku. Nové přístupy při starostlivosti o tyto záhony se zaměřují na minimalizaci použití chemikálií, podporu místních ekosystémů a vytváření prostředí, které je nejen krásné, ale také přátelské k životnímu prostředí. Jak na to, poradí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Podpora biodiverzity
V rámci moderního přístupu k zahradám se k péči o trvalkové záhony často přistupuje s ohledem na udržitelnost a biodiverzitu. To znamená preferenci místních druhů trvalek, které jsou adaptované na místní podmínky. To nejenže snižuje potřebu intenzity práce, ale také podporuje místní ekosystémy. Takové rostliny poskytují potravu a útočiště místním druhům živočichů, jako jsou včely, motýli a ptáci. „Tento nový trend odráží potřebu propojit estetiku s funkčností a zároveň respektovat přírodní procesy,“ říká David Benda
Patrovitost rostlin
Krásný trvalkový záhon se většinou skládá z několika výškových úrovní, které se navzájem doplňují. Důležité je nezapomínat na spodní, pokryvné patro, kam patří rostliny tvořící jakýsi »zelený koberec«. Tím půdu chrání před nadměrným odpařováním vody a minimalizují množství plevele, takže vám šetří čas strávený péčí o zahradu. Umísťují se především k okrajům záhonu, není podmínkou, aby ostatním rostlinám určily rámec. Patří sem například Svízel vonný nebo Zběhovec plazivý.
Solitéry jsou rostliny tvořící kostru záhonu a mají výraznou architekturu, v záhonu jich bývá méně. Patří sem například Kostřava atlasská nebo Hvězdnice keříková.
Skupinové rostliny tvoří hlavní masu záhonu, vyplňují místo mezi kosterními rostlinami, mohou se dávat do skupiny téhož druhu nebo se mohou promíchat s ostatními skupinovými rostlinami. V záhonu jsou většinou rozmístěny po celé ploše. Zástupcem tohoto druhu je například Pěchava podzimní a Šalvěj hajní.
Výplňové rostliny ve výsadbě příliš dlouho nevydrží, nicméně jsou velmi důležité pro první dva nebo tři roky od založení, protože jsou to rychlé květiny, které pěkně a dlouho kvetou. Do této kategorie se řadí třeba Sporýš klasnatý či Len vytrvalý.
Více nápadů nejen o trvalkách najdete v tištěném APŽ číslo 27.