Připravte si sklení na sezónu!

Duben je letos vskutku aprílový, zima se poněkud protáhla a rána jsou často kolem nuly, takže mnozí zahrádkáři začínají s letošním výsevem i výsadbou o něco později než obvykle. Ti nedočkaví již chystají svoje skleníky a těší se, co dobrého se jim v nich urodí. Pokud jste v tomto směru začátečník, pamatujte na to, že jen zrýt půdu nestačí. Jak tedy skleník nachystat na nadcházející sezonu?
1. Pryč nejen s plísněmi
Měli byste vědět, že ve skleníku mohla přezimovat spousta různých škůdců i chorob. Nejsnazším způsobem, jak se jich všech zbavit, je dezinfekce pomocí sirného knotu. Jeho množství pro konkrétní velikost skleníku zpravidla určuje výrobce knotů. Poradíme, jak na to! Knot zavěsíte na drát a zapálíte jej. „Po zapálení knotu skleník okamžitě opusťte, při hoření se uvolňuje oxid siřičitý, který je zdraví škodlivý. Skleník uzavřete a dým z knotu nechte působit alespoň dvě hodiny. Oxid siřičitý ničí škodlivé mikroorganismy, plísně i různé škůdce,“ vysvětluje Petr Tichý, produktový specialista z firmy Hecht a dodává, že po dvou hodinách je nezbytné skleník pečlivě vyvětrat.
2. Octová voda to jistí
Pokud se vám do vysíření nebude chtít, nabízejí se i jiné, mnohem jednodušší možnosti. Zevnitř skleníku tedy pečlivě omyjte výplně oken a rovněž i konstrukci octovou vodou. Ocet totiž funguje jako ekologický mycí prostředek, rozpouští nečistoty a současně působí jako dezinfekce. Čisté výplně oken zároveň podpoří růst rostlin, a to je pro zahrádkáře jistě dobrá zpráva! Pokud ve skleníku používáte pěstební nádoby, jako jsou kupříkladu květináče a truhlíky, omyjte je rovněž octovou vodou. A nezapomínejte očistit i zálivkové vaničky pod pěstebními nádobami.
3. Půda se musí připravit
Zeminu ve skleníku je vhodné vydezinfikovat, a to přimísením dusíkatého vápna. Ještě před tím však půdu pořádně prokypřete a zbavte ji též všemožných zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Je to opravdu dobrý pomocník, který naprosto spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub a plísní. Ovšem pozor: vápno musíte použít včas, nejméně dva až tři týdny před setím či výsadbou. Jak říká Petr Tichý, před samotným setím půdu také přihnojte. „Není nutné používat nějakou chemii, bohatě postačí kompost nebo chlévská mrva. Zdravá půda by měla držet hrudkovitou strukturu, pokud se po letech začala měnit na prach, je třeba ji vyměnit,“ uzavírá rady o přípravě skleníku na jarní sezonu odborník.
Více na www.horbach.cz a také v tištěném Aha! pro ženy číslo 16!