Psycholog Ivan Douda o nekonečném boji s drogou: Moji pacienti umírají po stovkách! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Psycholog Ivan Douda o nekonečném boji s drogou: Moji pacienti umírají po stovkách!

Ivan Douda
Ivan Douda (Foto Aha! - Zbyněk Pecák)

Ten problém je věčný a pořád se o něm musí mluvit. Stále je potřeba osvěta. Zkušenost s drogou, i kdyby to bylo jen jednorázově, má dnes zřejmě většina mladých lidí. Marihuana se stává běžným doplňkem večírků, tvrdé drogy nejsou výjimkou. Tak většinou začínají rodinné tragédie. Své o tom ví i vedoucí psycholog střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In PhDr. Ivan Douda (69).

Narkomanům poskytujete servis v podobě výměny injekčních stříkaček, popřípadě jim dáváte polévku, kondomy a vitaminy. Nepřipadá vám to bezvýchodné?

„Jsou dvě strategie. Těm, kteří nechtějí přestat, chceme alespoň umožnit výměnu stříkaček a základní servis, abychom je možná získali pro nějakou budoucí spolupráci. A zároveň tím snižujeme poškození těch lidí a tím pádem i náklady společnosti na policii, prokurátory, soudy a léčbu dalších. Čili snažíme se chránit lidi kolem.“

Je u stálých klientů patrná devastace z užívání drog?

„Když se podíváte dopoledne do čekárny, je nabitá velmi bizarně a ošklivě vypadajícími typy lidí. Jsou špinaví, otrhaní a vyhublí. Na první pohled vypadají i nebezpečně. Musím říct, že Drop In obhospodařuje tu nejproblémovější klientelu.“

Předpokládám, že mnozí z bývalých klientů již nežijí.

„V kartotéce máme asi tři čtvrtě metru chorobopisů, na kterých je křížek. Jsou to stovky lidí. Smrt do této branže patří.“

Nemáte někdy pocit, že vaším servisem vlastně narkomany podporujete v užívání drog?

„Ano, my je ale podporujeme v tom, aby se nenakazili. Tím pádem nemusí být léčeni. Protože většinou nepracují, tu léčbu by musel někdo zaplatit. My je tedy jakoby podporujeme, aby brali čistě, čili ty následné náklady lidí kolem jsou nižší. A zadruhé, když nebudou mít čisté stříkačky a jehly a mezi sebou si je budou půjčovat, tak se často nakazí. Nejčastěji žloutenkou, ale může to být také AIDS. Protože mají sex, mohli by nakazit i lidi, kteří nemají s drogami nic společného. Čili nepomáháme toxikomanům, ale chráníme lidi kolem před chorobami a extrémními finančními náklady.“

Jaký je mezi narkomany poměr mužů a žen?

„Muži ještě stále mírně převažují. Před dvaceti lety byla na pět mužů jedna žena, dnes se ten poměr vyrovnává. Ostatně ženy nás už dohánějí v mnohém.“

Jaká je u nás v současné době nejrozšířenější droga?

„Samozřejmě marihuana. To je bezpochyby jednička, pokud vynecháme alkohol. Ale těchto klientů sem k nám moc nechodí, a když, tak pod tlakem rodičů. U nás je tedy jedničkou pervitin a potom opiáty. Heroin nebo náš tradiční opiát braun (brown). Nejtvrdší jsou opiáty, z těch se velice těžko odchází. Problém pervitinu je zase takový, že když ho člověk bere dlouho, začíná být podezíravý až paranoidní a agresivní. Lidé pod pervitinem mohou být tedy nebezpečnější než lidé pod tlumivými drogami, například opiáty.“

Je vůbec nějaká šance mládež před braním drog ovlivnit?

„Velice důležitá je prevence. Již několik let pracujeme, a teď nemyslím jenom Drop in, na protidrogové prevenci, kterou dlouhodobě sponzoruje VZP. Jedná se o besedy se studenty, kde je například přítomný i nějaký zpěvák, policista, sexuolog nebo specialista na zdravý životní styl. Je to takový komponovaný pořad, kde ty děti dostanou alespoň základní informace o rizicích spojených s užíváním drog.“

Jde o to, jestli žáci ty pořady pozorně sledují. Pro někoho může být prioritou, že nemusí do školy.

„Máme zpětné vazby a určitě je to velká investice do budoucnosti. Oni sice mohou říct, že je to nezajímá, nebo nebaví, ale něco v nich každopádně zůstane. Málokdo, včetně kantorů například ví, že existuje fetální alkoholový syndrom. To znamená, že matka, která pije v prvních třech měsících těhotenství, může těžce poškodit své dítě. To neví skoro nikdo. A my to říkáme těm patnáctiletým dětem a ty holky by se to jinak nedozvěděly.“

Autor:  ben

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.