Ohrožené profese: Co dělat, když... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 4. května 2024

Svátek slaví Květoslav, zítra Klaudie

Ohrožené profese: Co dělat, když...

PRAHA – Strašák s názvem propouštění obchází i Česko. Seznam ohrožených profesí se stále rozrůstá. Nucené propouštění se tak může dotknout kohokoliv z nás. Jde o nelehkou životní situaci, která se projeví na psychice i nejodolnějších jedinců. Poradíme vám, jak postupovat a na co všechno máte nárok.

..

● Byl jsem propuštěn z práce, jak se mám s takovou situací vyrovnat?
Nejdůležitější je nepropadat pocitu zmaru i zneuznání. Věnovat se činnostem, na které nemáte běžně čas, pěstovat koníčky a dělat drobné domácí práce. Trávit víc času s rodinou a aktivně vyhledávat pracovní příležitosti. Najít si krátkodobou brigádu. Rozhodně ale neřešit tuto životní krizi pitím alkoholu nebo hraním automatů.

● Pracuji ve firmě, která je zaměřena na export, mám se bát o místo?
Dvě třetiny tuzemských firem nevylučují, že budou v příštích dvanácti měsících propouštět. Mezi nejohroženější skutečně patří firmy zaměřené na export. Hlavně menší firmy mohou doplatit na nedostatek kapitálu a budou nuceně propouštět. O místa by se měli bát i zaměstnanci automobilového průmyslu, ale například kolínská automobilka TPCA přijme kvůli nárůstu výroby sto nových zaměstnanců.

● Byl jsem propuštěn, co mi náleží?
Pokud jde o výpověď z organizačních důvodů, náleží zaměstnanci odstupné. Odstupné nemá žádný vliv na evidenci na úřadu práce a nemá vliv na pobírání podpory v nezaměstnanosti.

● Za jaké situace mám nárok na státní podporu?
Pokud uchazeč o zaměstnání v posledních třech letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání odpracoval alespoň dvanáct měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Výše podpory v nezaměstnanosti se stanovuje z poslední ukončené činnosti. Pokud je tou činností zaměstnání, pak se podpora vypočítává z průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního ukončeného zaměstnání. První tři měsíce je to 50 % a po zbývající dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. Maximální podpora v nezaměstnanosti je 12 250 Kč. Podpůrčí doba do 50 let věku je 6 měsíců, od 50 do 55 let 9 měsíců a nad 55 let 12 měsíců.

● Kdy nemám nárok na státní podporu?
Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání, se kterým byl v době posledních šesti měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání skončen pracovněprávní vztah podle zákoníku práce pro hrubé porušení pracovní kázně.

● Firma mi dluží peníze, jak mohu své peníze vymáhat?
Pokud zaměstnavatel dluží mzdu, jedná se o porušení pracovněprávních předpisů. Pokud k tomu dojde a dohoda se zaměstnavatelem není možná, má zaměstnanec možnost podat stížnost na příslušném inspektorátu práce. Inspektorát práce může provést kontrolu a uložit zaměstnavateli pokutu. Vymáhat mzdu však zaměstnanec může pouze u soudu.

● Přišel jsem o práci a nemohu dočasně splácet hypotéku, vyjde mi banka nějak vstříc?
Banky nabízejí pojištění schopnosti splácet. Např. Komerční banka poskytuje pojištění schopnosti splácet ke spotřebitelským úvěrům zdarma. Klient je tím pojištěn např. pro případ trvalé invalidity či právě ztráty zaměstnání – výpověď ze strany zaměstnavatele. Každý takový případ je pro banku individuální a vždy, když se klient dostane do platební neschopnosti, je třeba tuto skutečnosti nahlásit bankovnímu poradci a domluvit se na individuálním řešení.

● Mám si hledat práci sám, nebo důvěřovat úřadu práce?
Nejlepší je kombinace obou variant. Úřad práce neeviduje veškeré pracovní nabídky, proto je vhodné sledovat i denní tisk, popř. internet (www.prace.cz, www.sprace.cz, www.jobs.cz a další)

● Jak je to s rekvalifi kačními kurzy?
Na rekvalifikaci není právní nárok. Do rekvalifikace se uchazeč nebo zájemce o zaměstnání zařazuje v případech, kdy rekvalifikace je nutná pro jeho uplatnění na trhu práce a podle požadavku trhu práce. Nabídka je rozdílná podle regionů a potřeb místního trhu práce. Úřad práce hradí náklady na rekvalifikaci za účastníka rekvalifikace, kterého na rekvalifikaci doporučí.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.