Seriál Aha! Právníci radí obětem znásilnění! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Seriál Aha! Právníci radí obětem znásilnění!

Podle odborníků by se znásilněná žena neměla mít před tím, než navštíví lékaře a policii.
Podle odborníků by se znásilněná žena neměla mít před tím, než navštíví lékaře a policii. (Foto Profimedia.cz)

Jen pouhých pět až osm procent znásilněných žen se obrátí na policii. Proč? Zčásti i proto, že si nejsou jisté, jak postupovat, a mají strach z policejního vyšetřování. Čím později to udělají, tím nižší šance na odhalení násilníka a prokázání viny. Odborníci doporučují jít k lékaři a na policii hned a také se nejlépe před tím nemýt!

Tohle neudělala žena, která šla na večírek, místo zábavy ji ale čekal začátek letitého traumatu. „Měli jsme případ klientky, mladé dívky, která byla znásilněna na večírku. Znásilnění neoznámila, bála se, s ohledem na to, že byla vdaná a na večírek šla bez manželova vědomí. Obrátila se až na nás,“ vypráví ředitelka organizace proFem Jitka Poláková, která pomáhá obětem znásilnění. „Otěhotněla, nikomu to neřekla a šla na potrat. Kromě toho znásilnění tak v sobě sama musela ještě zpracovat trauma potratu,“ uvedla Poláková. S dívkou už pracují pracovníci organizace několik měsíců. „Posunuli jsme se tam, že to nahlásila na policii,“ popsala Poláková. Ta doporučuje, aby oběti znásilnění nahlašovaly trestný čin co nejdříve.

Pozdní nahlášení = nedostatek důkazů
Mnoho žen, které se stanou obětí znásilnění, si svou děsivou zkušenost nechává pro sebe. Podle Jitky Čechové, ředitelky neziskové organizace Persefona, patří mezi hlavní důvody například stud, obava z nedostatku důkazů a strach z neobjektivity a předsudků společnosti. „Měla jsem už dvě klientky, které se po dlouhé době odhodlaly znásilnění nahlásit policii. Ta ale jejich případy odložila s tím, že si vše vymyslely. To jim způsobilo další trauma, které se přidalo k traumatu ze znásilnění,“ uvedla psycholožka Pavla Vyhlídalová z neziskové organizace Bílý kruh bezpečí.


Co dělat po útoku?
Ženy, které znásilnění zažily, by měly podle psycholožky Pavly Vyhlídalové neprodleně navštívit lékaře. A to i v případě, že neutrpěly vážná zranění. „Je to důležité hlavně pro jejich zdraví. Mohou se od pachatele nakazit pohlavně přenosnými chorobami, lze také zabránit nechtěnému otěhotnění,“ vysvětlila. Jsou tu i odborníci, kteří jsou schopni kdykoli poradit. „Ženy, které prožily znásilnění, se mohou obrátit na pomoc neziskových organizací i v případě, že čin neohlásí na policii. K dispozici jim je třeba naše bezplatná krizová linka 116 006, v provozu je nonstop,“ doplnila ředitelka pražské pobočky Bílého kruhu bezpečí Markéta Vitoušová.

Prevence? Hlídejte si pití!
Jak se znásilnění bránit? Tady je každá rada drahá. „Opatrnost se vyplácí, ale ne vždy jde znásilnění zabránit. Může se stát, že se žena dostane do situace, která se jí nebezpečná nezdá. Když jste s partnerem, nebo kamarádem, tak nečekáte, že by udělal něco, co nechcete. Opakovaně se mi stává u klientek, že jim někdo něco dá do pití. Ženám tedy radím, ať si skleničky hlídají a jsou obezřetné,“ radí psycholožka Pavla Vyhlídalová.
Právník David Oplatek: I oběť má nárok na právníka ZDARMA
Co čeká ženu, když se rozhodne znásilnění nahlásit policii? Jak má postupovat a na co si dát pozor? Aha! odpovídal David Oplatek, právník neziskové organizace proFem.

Jak má žena postupovat v případě, že se rozhodne znásilnění nahlásit policii?
„Prvním krokem je podání trestního oznámení. To může udělat buď písemnou formou, anebo osobně do protokolu. Toto je fáze přípravného řízení, kde se podávají vysvětlení. Na základě trestního oznámení pak policisté sbírají podněty, hledají další důkazy. Když získají podezření, že ten trestný čin spáchala určitá osoba, dojde k zahájení trestního stíhání.“

Co následuje poté?
„Bohužel pro oběť to znamená, že musí k výslechu ještě jednou. Výpověď z přípravného řízení má statut úředního záznamu, který nelze použít u soudu. Podezřelý má právo na obhájce, který může být výslechu přítomen.“

A co oběť, má i ona právo na advokáta?
„Ano, má právo na bezplatnou pomoc zmocněnce, který u toho výslechu může být s ní. U pachatele, kterému hrozí více než pět let, je ale přítomnost obhájce podmínkou. U oběti nikoliv. Oběť si tak právníka musí zaplatit, nebo může požádat, aby jí byl soudem ustanoven.“

Co čeká ženu, pokud se případ dostane před soud?
„Oběti sexuálních trestných činů jsou zákonem považovány za zvlášť zranitelné a mají právo, aby bylo zamezeno jakémukoliv kontaktu s obžalovaným. Zákon je nový a praxe není ještě úplně jednotná, někdy žena vypovídá z jiné místnosti přes telefon. Většinou je ale pachatel odveden z místnosti a přijde tam vypovídat oběť.“

Co byste obětem znásilnění doporučil?
„Bezprostředně po činu se stává, že se oběť umyje a vyhodí roztrhané oblečení. To pak zhoršuje důkazní situaci. V případech, kdy žena hlásí znásilnění s delším časovým odstupem, je důkazní situace složitější. Důležitou roli pak hrají i znalecké posudky.“

A v přípravném řízení?
„Tam bych doporučil obětem požádat policisty, aby ve spisu neuváděli jejich údaje. Ty může policie nechat začernit, ale nedělá to automaticky. Měl jsem případ, kdy policisté při podání vysvětlení napsali do spisu adresu oběti, kterou si pak mohl ten obviněný zjistit.“

Statistika znásilnění
rok    nahlášeno     objasněno
2005    596              475
2006    530              404
2007    637              458
2008    529              361
2009    480              343
2010    586              437
2011    675              468
2012    669              489    
2013    589              410
2014    669              455    
2015    598              425  

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.