Dětská hvězda filmu Bota jménem Melichar Martin Šotola: Proč ze dne na den sekl s kariérou? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Dětská hvězda filmu Bota jménem Melichar Martin Šotola: Proč ze dne na den sekl s kariérou?

Fotografie
Fotografie (internal)

První roli získal, když byl ještě miminko! Martin Šotola (36) alias prvnáček Honzík z komedie Bota jménem Melichar, kterou jste mohli vidět včera na Primě, byl pro film přímo zrozen. Jeho kariéra byla našlápnutá, ale skončil s ní v patnácti letech.

Pár týdnů poté, co přišel na svět, už byl před filmovou kamerou. Ještě v peřince si vnuk spisovatele Jiřího Šotoly zahrál roli miminka, syna primáře Arnošta Blažeje (Josef Abrhám) a mlčenlivé sestřičky Inny (Andrea Čunderlíková) v první sérii seriálu Nemocnice na kraji města. Možná i to mu pomohlo odstartovat kariéru, dva roky nato si zahrál v Arabele kluka, který praštil Petra Majera (Vladimír Dlouhý).


Talentovaného klučiny si na konkurzu všiml také Zdeněk Troška (61) a obsadil ho spolu s Magdalénkou Ledvinkovou do svého prvního celovečerního filmu Bota jménem Melichar. „To byl bezvadnej kluk. Strašně šikovnej. Tyhle dvě děti si dokonce samy namluvily ve studiu své role napoprvé. To se nepovede ani ostříleným hercům,“ vzpomíná s úsměvem režisér.
Proč ovšem nadějný herecký talent sekl s tak rozjetou kariérou? „To nevím, ale je to škoda. Víte, to občas tak bývá, že ty děti, co se nestyděly před kamerou, v pubertě úplně otočí a o filmu nechtějí vůbec slyšet. Dokonce jsem volal s nějakou nabídkou a babička mi pověděla, že už se zklidnil a stal se z něj studijní typ,“ řekl Troška. V patnácti letech se Šotola vyučil hodinářem, ale oboru se nikdy nevěnoval. Prý dělá číšníka.

Zase králíka, pořád máme jenom králíka!
Největší roli Martin sehrál v Troškově trilogii »Slunce, seno...«, kde ztvárnil malého Jiříka, kterému lezou krkem králíci. Z natáčení si odnesl vzpomínku hlavně na to, jak ho jeho filmová máma Helena Růžičková (†67) doopravdy řezala a on se bál plakat! Nevěděl, že může...


Výběr z jeho dalších rolí
1979 Arabela (kluk, který praštil Petra Majera)
1981 Nemocnice na kraji města (syn Blažeje a Inny)
1984 Rozpaky kuchaře Svatopluka (Martin Kuřátko)
1985 Synové a dcery Jakuba Skláře (Josef Cirkl ml.)
1986 Veselé Vánoce přejí chobotnice (Ondra)
1988 O zatoulané princezně (Pepík)
1993 Záhada hlavolamu (role neurčena)

Přečtěte si
duck16
13. 4. 2016 • 13:21

Možná že MŠ na té fotce vypadá starší a k nepoznání proto, že to není jeho fotka? Když budete chvíli na internetu hledat (třeba přes obrázky), najdete fotku úplně jinou. Nerozumím, jak někdo může vydávat a podsouvat lidem takové nepodložené informace...

tyrkys
19. 8. 2014 • 13:08

Nepoznala bych ho. A s "kariérou" skončila spousta dětských herců. A studijní typ? Hodinář? To je snad řemeslo.

dandova
19. 8. 2014 • 09:40

dandova
19. 8. 2014 • 08:12

Pravda. To víš, studijní typ.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.