Co mají společného Brzobohatý a muž na snímku vpravo? Tomu se nechce ani věřit... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. srpna 2022

Svátek slaví Jáchym, zítra Petra

Co mají společného Brzobohatý a muž na snímku vpravo? Tomu se nechce ani věřit...

Radoslav Brzobohatý
Radoslav Brzobohatý (Aha! - Martin Hykl)

Když se v seriálu 30 případů majora Zemana poprvé objevil Radek Brzobohatý (†79) coby agent Pavel Bláha, komunistickým papalášům se vzteky protáhly obličeje! Měl líbivou tvář, charismatický hlas, noblesní chování! Kam se na něj hrabal ten strojený panák Zeman v podání Vladimíra Brabce (79)! To se přece nemělo stát! Bláha – zarytý nepřítel socialismu – měl přece být odporný, a rozhodně neměl divačky u obrazovek srážet na kolena! Ironií osudu je, že skutečný agent Václav Knotek (†38) byl stejně zajímavou osobností…

Brzobohatý měl původně hrát Zemana, dostal ale »stopku« kvůli účinkování v trezorovém filmu Ucho. Režisér Jiří Sequens si nakonec vydupal alespoň to, že Brzobohatého obsadil do role agenta britské tajné služby Bláhy. Poprvé se objevil v dílu Hon na lišku, který nedávno vysílala TV Barrandov. A cenzorům bylo hned jasné, že udělali chybu, protože ze záporáka Bláhy cákalo charisma až kamsi k Rýnu. Nutno ovšem dodat, že to byla jejich jediná zmýlená trefa. Jinak je totiž Hon na lišku dokonalou ukázkou propagandy.

Vyřizování účtů

Hon na lišku pojednává o převratu v roce 1948. Komunisté prostřednictvím obrazovky pomluvili všechny nepřátele:

★ Dosavadní policejní šéfy.

Komunisté obměnili celý bezpečnostní aparát, chtěli v něm mít lidi věrné režimu. Proto z Bláhy udělali šéfa okresního oddělení sboru národní bezpečnosti. Po převratu se ale ukáže jeho »pravá proradná tvář« a je nahrazen prověřeným kádrem.

★ Letce a vojáky, kteří za války sloužili v západních armádách.

Režim chtěl divákům ukázat, že bylo správné je po převratu zlikvidovat. Proto Bláhu představili jako bývalého instruktora speciálních jednotek v Anglii, který chce zničit republiku. „Nějak v nás ta válka zůstala, nemůžeme s ní přestat,“ říká v seriálu.

★ Agenty chodce.

Šlo o stovky lidí, kteří chtěli zemi zachránit před komunistickou diktaturou. Utekli do ciziny, vstoupili do rozvědky a pak se vraceli do vlasti, aby podkopávali režim. Bláha byl přesně takový agent chodec.

★ Kapitalisty a podnikatele, jimž znárodnili fabriky.

V seriálu je inženýr Čadek, který vede továrnu na pušky a chce zničit režim. „Mám čtyři sta pušek, to je slušná palebná síla. A kousek za hranicí stojí dvě americké divize,“ říká. Členové Lidových milicí (a samozřejmě Zeman) mu znemožní zbraně použít a zachrání republiku.

★ Opoziční politiky, kteří bránili komunistům v cestě k moci.

Čadek říká, že má na ministerstvu spravedlnosti
spojence, konkrétně Drtinu. Jde o ministra spravedlnosti Prokopa Drtinu, kterého komunisté odsoudili k patnácti letům vězení.

Autor:  jj,tos

Přečtěte si
kolemdokola
24. 3. 2016 • 02:32

Škoda, že ty americké divize nezůstaly za hranicemi dodnes, bylo by nám lépe. Mimochodem, seriál je dokonalá filmařská práce, na kterou dnes nikdo nemá. A Vladimír Brabec- skvělý. A propaganda? Proti tomu, co dnes předvádějí Havloidi, to nic není. A nakonec v čem neměli tenkrát pravdu, když nás chránili před zrůdností sionistického kapitalismu.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.