Krvavá tragédie v Babicích: V téhle škole zastřelili tři funkcionáře! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 1. října 2022

Svátek slaví Igor, zítra Olívie

Krvavá tragédie v Babicích: V téhle škole zastřelili tři funkcionáře!

Zastřeleni byli řídící učitel Kuchtík, lesní dělník Roupec a skladník Netolička. Přežil jen tesař František Bláha.
Zastřeleni byli řídící učitel Kuchtík, lesní dělník Roupec a skladník Netolička. Přežil jen tesař František Bláha. (Foto Aha! – Jiří Čada, archiv Zdeňka Jaroše, ara)

Třiašedesát let po tragédii, a Babice mlčí! Přestože v obci na Třebíčsku už žije třetí generace potomků krvavé události z července roku 1951, kterou se tvůrci 30 případů majora Zemana inspirovali k natočení desátého dílu s názvem Vrah se skrývá v poli, nikdo z obyvatel nechce o tom mluvit.

„Jděte s tím do háje! To nemáte o čem psát? Nechte to spát a jeďte napsat něco do Prahy z parlamentu,“ radila Aha! jedna z místních důchodkyň, jen pouhých pár kroků od památníku obětí babické tragédie.

Do bývalé školy, kde k tragédii došlo, jsme se dostali celkem snadno. V budově dnes sídlí obecní úřad, ale tentokrát tam úřadovali řemeslníci, kteří spravovali topení. „Vyvedli je z kanceláře nalevo, museli se postavit čelem ke schodům. Zeptali se, kdo je šéfem partaje. Pan řídící, který se přihlásil, se musel k nim otočit čelem, pak spustili z necelých dvou metrů střelbu,“ popisoval tragédii na chodbě školy starý muž, který si však nepřál být jmenován.


„Víte, jak to na vsi chodí. Každý se tu známe. Podívejte, tady jsou ještě od těch kulek otlučené schody a zábradlí,“ ukazoval letité stopy po smrtících projektilech. „Bláhu trefili do zad, kulka mu vyšla břichem. On stačil vyběhnout po schodech do mezipatra a tam padl,“ líčil důchodce.
„Co to bylo za komunisty, vždyť to vesměs byli bývalí členové sociální demokracie, kterou komunisti zrušili,“ dodal.
Babice dál mlčí, nikdo nechce vzpomínáním na minulost naštvat svého souseda či příbuzného.

Starosta: Viník je stále neznámý!
Miloslav Vecheta dělá v Babicích starostu od roku 1976. Že byl tehdy v partaji, nezapírá. „Bylo mně osm let, když druhý den po té události k nám přišli dělat domovní prohlídku. Co si z toho asi můžu pamatovat?“ říká, když usedá za stůl. „Za obec k tomu nebudu mluvit. Ten případ vyšetřuje Ústav pro odhalování zločinů komunismu a viník je stále neznámý. Už toho bylo dost. Dohodli jsme se, že to nebudeme komentovat,“ říká překvapivě starosta Vecheta. „Jedno vám ale řeknu! Zastřelili tady pana řídícího. Dva roky mě učil, měl jsem ho rád a každý si ho tady vážil. Žáky uměl vyplatit, ale nežaloval na ně rodičům,“ zavzpomínal už s úsměvem.

Vrah se skrývá v poli (1953)
Jan Zeman (V. Brabec) v Plánici vyšetřuje požáry v okolí. Během jeho přítomnosti vyhoří další hospodářské stavení. V Plánici působí diverzní skupina, která v místní škole postřílí čtyři funkcionáře KSČ.  Mezi nimi i Karla Mutla (P. Oliva), manžela Zemanovy první lásky Blanky (J. Obermaierová).Autor:  čad

Přečtěte si
evicka55
9. 3. 2014 • 09:58

souhlasím na 100%,nejraději by přepsali dějiny,darebáci

adeso
8. 3. 2014 • 13:57

Všichni víme co se v Babicích stalo, jen se to nesmí říkat nahlas. Dneska je všechno obráceně, kdo byl sprostý vrah je hrdina, a kdo byl oběť by záškodník. Diví se jěště někdo, že Babice mlčí???

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.