Tajemná dáma Jorga Kotrbová: Proč se straní lidí? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 20. května 2024

Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Tajemná dáma Jorga Kotrbová: Proč se straní lidí?

Jorga Kotrbová
Jorga Kotrbová (koláž Ahaonline.cz)

Byla krásná, obdivovaná a obletovaná, muži jí padali k nohám, byla hvězdou filmového plátna 70. let. Herečka Jorga Kotrbová (66) se ale před deseti lety v tichosti vytratila z divadelních scén, přestala točit i dabovat, stáhla se od ústraní. První snímky po té dlouhé době se podařilo pořídit až v uplynulém týdnu. Někdejší půvabná Zlatovláska věnčila pejska na pražském Novém Městě.

Čas nelze zastavit, přibyly vrásky, v očích má ovšem pořád jiskru. Ani dívčí úsměv, který dostával armády ctitelů do kolen, se jí dosud z tváře nevytratil. „Nezlobte se, nedávám už rozhovory. A divadlo ani ve filmu hrát už nebudu, jsem v důchodu,“ pověděla odmítavě a zapadly za ní dveře honosného činžáku na dohled Národního divadla. Zmizela. Stejně jako před lety z veřejného života. Nenápadně, v tichosti.

Landovský jí chtěl balit

Proč vlastně? Je stále vitální dámou, herečtí kolegové na ni vzpomínají v dobrém. „To byla moc pěkná holka. Když jsem točil Boháčka, vymínil jsem si, že takovou blbost budu hrát jen s pořádnejma herečkama. Režisér Franta Filip mi povídá – máš tam Zázvorkovou a mladý holky, Rázlovou a Kotrbovou. Tak to jsem si dal líbit. Rázlová byla slušná, přestože byl tatínek komunistickej ministr. A Kotrbová hezká, skromná. Jo, ta se mi líbila,“ vybavuje si Pavel Landovský.

Lyrická komedie Utrpení mladého Boháčka (1969) se nakonec stala kultovní a Jorga Kotrbová se stala známou. „Všem se nám moc líbila. Ale nechtěla nás. Byla to fajn holka i výborná herečka. Divím se, že nejde mezi lidi,“ krčí rameny Jiří Krampol. „Patřila do našeho silného ročníku na DAMU. Byli jsme dobrá parta. Jirka Štěpnička, Petr Štěpánek, Olda Vízner, Viktor Preiss, Lenka Termerová a právě i Jorga Kotrbová. Žádnou srandu nezkazila,“ přidává vzpomínku herečka Jana Šulcová.

Rozvod se Zdeňkem Žákem

Později natočila Zlatovlásku (1973), pak socialisticko-satirické komedie Pátek není svátek (1979) a V podstatě jsme normální (1981). „Jenže rodila děti a kariéru přerušovala, byla spíš pro rodinu. Měla v sobě i nějaké tajemství, pánové se jí dvořili, ona je odmítala,“ vzpomněl si jeden z hereckých kolegů, s nímž v osmdesátých letech točila.

Měla už dceru Tamaru (42) z prvního vztahu. Pak se provdala za herce Zdeňka Žáka (60) a mají spolu další dvě děti Julii a Václava. Rozvedli se v polovině devadesátých let a Jorga Kotrbová se už znovu neprovdala. „Byl jsem hlava rodiny, ona chtěla být taky hlava rodiny. Nešlo to dohromady. Udělal jsem v tom manželství hodně chyb a teď se jich snažím vyvarovat,“ přiznal Zdeněk Žák.

Sama na skleničku vína

Dnes tmavovlasá tichá paní, v nenápadných svršcích, ještě před pár lety úspěšně dabovala, před deseti lety hrála v divadle. Tehdejší kolega si ji vybavuje jako plachou a uzavřenou. Stranila se ostatních, žila si po svém. „Na jevišti byla vždy perfektní, ale na nějakou družbu tedy dvakrát nebyla. Udržovala si určitý odstup,“ prozradil nám herec, který s Kotrbovou dlouhá léta hrál v jednom divadle. „Po představení vždycky pospíchala domů, neměla tady ani žádnou kamarádku, nikomu se nesvěřovala,“ dodal. „Párkrát jsem ji ale zahlédl v divadelním klubu, kde sama vysedávala a popíjela bílé vínko. Nepotřebovala velkou zábavu.“

Žije z restituce

Další z hereckých kolegyň, která si rovněž nepřeje být jmenována, má jasno. Kotrbová, nedoceněná kráska českého filmu, se uzavřela, když pozorovala první projevy stárnutí. „Komu je dobře, když se po šedesátce podívá do zrcadla? Někdo to nese hůř, někdo statečně.“ Paní Jorga se stala samotářkou.

Je minoritní spolumajitelkou domu v centru Prahy. Kdysi tam býval klub Solidní nejistota, peníze pro ni nebyly problémem, když si spočítáme, že jenom za nájem restaurace inkasovali majitelé domu 300 tisíc měsíčně. „Moc tady nebývám, jsem spíš na venkově. Máte štěstí, že jste mě zastihli,“ stačila ještě povědět při další z procházek se psem. Usmívala se, ale skoro nemluvila. „Co bych říkala, jsem v penzi. Je to tak, jak má být.“ Zrestituovaný majetek jí dává klid a zázemí, už se nechce nikde honit za kšefty. A hlavně ukazovat…

Přečtěte si
majojo
26. 12. 2017 • 04:43

Kdybych já věnčila psa ve Stromovce, tak na mně zavolají záchranku, ale na Novém městě chodit s ověnčeným psem zřejmě jde bez následků.

mord
25. 12. 2017 • 23:54

Ano ale bulvární pakaz ji v klidu nenechá

anka
25. 12. 2017 • 15:42

kdyz se podivate na ceske komedie - patek neni svatek anebo se to jmenovalo tak nejak podobne, tak pani Kotrbova tam byla opravdova kocka......

lukreciaborgia
2. 6. 2013 • 17:04

Taky si myslím,že když viděla,jak se ty důchodkyně nehnou z jeviště a musí je tam vozit na vozíku / Zázvorková,Jirásková,Hlaváčová..a jiné /tak raději šla do normálního důchodu a pořád se na ni vzpomíná jako na dámu.Zatímco na ty,které musí mít potlesk,jinak by nežily,se vzpomíná jako na trapky.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.