S čerty nejsou žerty: Lucifer Karel Heřmánek učil hřímat všechny čerty! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 30. září 2022

Svátek slaví Jeroným, zítra Igor

S čerty nejsou žerty: Lucifer Karel Heřmánek učil hřímat všechny čerty!

Démonický Karel Heřmánek.
Démonický Karel Heřmánek. (Foto ara)

Když se v roce 1984 režisér Hynek Bočan pouštěl do natáčení pohádky S čerty nejsou žerty, chtěl pro tento film vytvořit peklo jak se patří, s ošklivými potvorami. Jeho syn, který učil na základní škole, jej však přivedl na myšlenku nechat děti, aby jeho peklo navrhly samy.

Zřejmě nejslavnější a nejvíce reprízovanou čertovskou pohádkou je skvělý humorný i poetický snímek »S čerty nejsou žerty« režiséra Hynka Bočana (74) z roku 1984. Na natáčení pekla v jeskyních nedaleko skalního hradu Sloup vzpomíná moc rád. Ostatně tenhle film už je nesmrtelný.

„Dlouho jsme řešili, jak má vypadat čert a peklo. My chtěli peklo podle Hieronyma Bosche, s hodně ošklivýma stylizovanýma potvorama. Ale nakonec jsem využil svého syna, který už tehdy učil na základní škole, a nechali jsme děti namalovat čerty a peklo podle jejich představ. Samozřejmě děti měly jasnou představu, že čert musí mít rohy, ocas, vystihly lépe, jak má vypadat, a my jsme vyšli z dětských kresbiček,“ líčí po letech Hynek Bočan.

Peklo vytvořil společně s pyrotechniky v jeskyních i v ateliérech na Barrandově a dodnes si považuje, že měl šťastnou ruku, když si za hlavní čerty vybral Karla Heřmánka a Ondřeje Vetchého. „Karel Heřmánek mluvil jako čert, hřímal, já mu říkám – co blázníš? A on, že je čert, že je Lucifer a že tak mluvit musí… To on nasadil laťku všem ostatním hlasům, my jsme podle něho vymýšleli třeba kaprála, kterého hrál Petr Nárožný,“ vzpomněl si ještě režisér Bočan.

Jak vzpomíná na natáčení Ondra Vetchý? „Často je mi moc líto, že jsem byl tenkrát příliš mladý a vyjukaný na to, abych si natáčení více užil. Ocitl jsem se totiž ve společnosti takových osobností, že mě to až příliš svazovalo. Pouta k některým z nich však během let ještě více zesílila, jsou trvalá a prohlubují se. Mám na mysli například pana Nárožného, pana Preisse, nebo Karla Heřmánka. Na budování vztahu s Vladimírem Dlouhým jsme bohužel více prostoru nedostali,“ řekl Nedělnímu Aha! populární herec.
Přečtěte si
fjdksla
26. 12. 2012 • 18:26

Zírám, jakou mají děti fantazii!!! TO je čertice!!!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.