Gottův dům se rozpadá! Po uzavření Gottlandu prvorepubliková vila v Jevanech chátrá... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 25. září 2023

Svátek slaví Zlata, zítra Andrea

Gottův dům se rozpadá! Po uzavření Gottlandu prvorepubliková vila v Jevanech chátrá...

Po uzavření Gottlandu prvorepubliková vila v Jevanech chárá...
Po uzavření Gottlandu prvorepubliková vila v Jevanech chárá... (Aha! – Marek Pátek, David Kundrát)

Bydleli tu rodiče Karla Gotta (72) i sám Mistr. Když pak zpěvák prvorepublikovou vilu v Jevanech u Prahy prodal podnikateli Janu Moťovskému (†41), stalo se z ní muzeum Gottland. Sám mu věnoval řadu svých cen a soukromých věcí, na které se jezdili dívat jeho fanoušci z celé Evropy.

Po záhadné smrti Moťovského a následném uzavření muzea ale vila několik let chátrá a noví majitelé se zatím k její rekonstrukci vůbec nemají. A realita je bohužel taková, že dům se rozpadá!

Z vily, kterou v roce 1930 postavil továrník Alois Köpell, viditelně odpadává omítka. Nejvíce je to vidět právě u vchodu. Nejde si také nevšimnout špinavých oken v trouchnivějících rámech a zanedbané zahrady, po které se válí hromady různé suti. Opravdu smutný pohled na místo, kde Karel Gott prožil část života.

Zpěvák Karel Gott, mnohonásobný slavík, pěvecká legenda - veškeré novinky o Karlu Gottovi si přečtěte na www.ahaonline.cz/karel-gott.

„Ten dům má nějakého majitele, a jak s ním nakládá, je jeho věc. Už mě s tím domem, prosím, nespojujte. Už mi dávno nepatří,“ řekl nám stručně zpěvák. Má jistě pravdu, ale ve skrytu duše ho určitě události, kterými si vila v posledních letech prošla, musejí trochu bolet!

Manželka zmizelého podnikatele Jana Moťovského, kterého soud prohlásil za mrtvého (zemřít měl 4. srpna 2008 ve francouzském městě Nice), prodala loni dům za údajně 22 milionů korun jedné pražské firmě, která se zabývá pronájmem a prodejem nemovitostí. Mluvilo se o tom, že bude mít v bývalém Gottlandu své sídlo. Dosud se ale ve vile nic neděje…

Jak šel čas s vilou v Jevanech

1927 - Továrník Alois Köpell kupuje pozemek.

1930 - Končí výstavba vily.

1947 - Objekt kupuje od Köpellových zemědělský inženýr Roček.

1969 - Roček prodává dům rodiněGottových.1988  Karel Gott prodává viluspolečnosti Narex.

1996 - Zpěvák kupuje dům zpět.

2005 - Vilu Gott prodává podnikateli Moťovskému.

2006 - Po rekonstrukci otevíráMoťovský muzeum Gottland.

2009 - Muzeum po podnikatelověsmrti uzavírají.

2011 - Moťovského manželka prodává dům pražské firmě specializující se na nemovitosti.Přečtěte si
salamandr1
19. 4. 2012 • 14:59

Vila je to nádherná, jako Gottland byla i užitečná, uvnitř vše krásné a pro návštěvníka příjemný pocit, že se nachází v prostorách, kde kdysi žil pan Karel Gott. Škoda, že se "muzeum" neudrželo a že dům chátrá.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.