Prasklo tajemství Pelíšků! Drsné NE Janžurové a jiný konec
Nedohodl se s Ivou Janžurovou a rozloučili se. A filmový evergreen navíc také zkrátil o čtvrt hodiny, aby nebyl moc »ukecaný«. Až pětadvacet let od premiéry režisér Jan Hřebejk (57) popsal, jak zásadní bylo obsazení Pelíšků a proč chtěl, aby mu ve filmu hrál kolega Jiří Krejčík (†95).
Když se Pelíšky chystaly, bylo ve scénáři po srpnové okupaci roku 1968 asi ještě patnáct minut dalších příběhů. „A tohle mi právě rozmluvil pan režisér Krejčík,“ zmínil Jan Hřebejk v rozhovoru v pátečním Blesku. Se scénáristou Jarchovským rozepsali, jak životy hrdinů pokračují za normalizace. Jenomže Krejčík, praktik a věčný kverulant do toho dost mluvil a tohle tehdy mladým tvůrcům rozmluvil. „My jsme ho obsadili právě z toho důvodu, aby nám do toho kecal. Nepřímo nám dával zpětnou vazbu, aniž to tušil.“
Pampeliška v kuchyni
Skončete to srpnem
Krejčík nezřídka podnítil debatu a hned zkraje měl prohlásit, že je to strašně ukecaný. „Řekl nám, že za ten srpen chodit nemáme. Prý by to ztratilo účinnost a šlo by to z kopce dolů. A měl naprostou pravdu. Ani jsme to pak netočili,“ dodal ještě Jan Hřebejk. Přitom Jiří Krejčík později prohlašoval, že do toho moc mluvit nechtěl, aby Hřebejka neznervózňoval a neznejistěl. „No, zbavit se pohledu režiséra jsem se pochopitelně nemohl. Občas mi to nedalo,“ líčil slavný cholerik, který si zahrál třeba i ve Slavnostech sněženek u Jiřího Menzela.
Maminka nechtěla umřít
Jinou kapitolou bylo původní obsazení maminky Krausové, kterou úžasně ztvárnila Emília Vášáryová. Jako první ale dostala scénář Iva Janžurová. „Chtěla nějaké změny ve scénáři, které jsme nemohli akceptovat. Konkrétně nechtěla umřít. Zřejmě z pověrčivosti. Ale to nešlo, úplně by to změnila vyznění,“ vysvětlil Hřebejk, proč populární Janžurka zmizela z obsazení.
Prostě fenomén!: Uzlinka z Pelíšků (Maminka.cz)