Předpověď počasí: Tohle přece nemohou myslet vážně | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Předpověď počasí: Tohle přece nemohou myslet vážně

Chvíli slunečno, chvíli déšť nebo sněhové vločky
Chvíli slunečno, chvíli déšť nebo sněhové vločky (Koláž Blesk)

Zatímco před týdnem vystoupaly teploty ke 30 stupňům, nyní se na české hory v plné síle vrátila zima. Mezi pátečním a sobotním ránem připadlo nejčastěji pět až 20 centimetrů nového sněhu, na Šumavě dokonce až 34 čísel!

Třeba na Blatném vrchu včera v poledne ležela přes půl metru tlustá vrstva bílé peřiny. Byť sníh zasypal i silnice, všechny byly s opatrností sjízdné. „Spadlo pár stromů obalených sněhem. V noci jsme je odklízeli z cest. Asi půl hodiny nešla elektřina,“ řekl místostarosta Železné Rudy Richard Brož.

Sypače vyjížděly i v Krkonoších, Jeseníkách či v Jizerských horách, všude za noc přibylo mezi 10 a 15 centimetry sněhu. Během včerejška se sněžení přesouvalo směrem k Beskydům, kde meteorologové očekávali do dnešního rána až 10 centimetrů nové nadílky.

Jak bude?

Dnes: oblačno až zataženo, sněžení, den 4 až 8 °C. Zítra: oblačno, sněžení, noc –5 °C až –1 °C, den 5 až 9 °C. Úterý: zataženo, déšť, sníh, noc –3 až 1 °C, den 5 až 9 °C. Středa: zataženo, déšť, noc –1 až 5 °C, den 5 až 9 °C. Čtvrtek: oblačno, místy déšť, noc 0 až 4 °C, den 8 až 12 °C. Pátek: polojasno, noc –3 až 2 °C, den 9 až 13 °C.

Silné deště v Dubaji:

Video se připravuje ...

Přečtěte si
Jan Kocián
6. 5. 2024 • 16:56

ČHMÚ se sám sebe ptal, zdali bude víkend chladný, nebo zdali bude teplý. Meteorologové přiznali, že nevědí. Ukázalo se, že víkend byl nadprůměrně teplý, a to i na západě ČR.

Minule ČHMÚ tipoval, že týden od 29. dubna do 5. května bude spíše chladný, ale opak byl pravdou! Týden byl nadprůměrně teplý.

Jan Kocián
3. 5. 2024 • 20:13

Včera supercela na západě západních Čech. Dnes kolem 40 mm napršelo na Vysočině. Amatérský meteorolog naměřil 38 mm, státní vodohospodáři naměřili na Vysočině 37 mm. Takže 40 mm to být mohlo.

Jan Kocián
2. 5. 2024 • 14:14

"Velmi silné bouřky budou jenom velmi lokální záležitostí. Nevíme kde přesně udeří, proto dnes nevydáme žádnou výstrahu," píše často ČHMÚ.

Ale ve světě je trend jiný. Němci dnes varují velkoplošnou červenou výstrahou a píšou (přeloženo do angličtiny):

"Thunderstorms and their accompanying effects typically occur very locally and often only a few places experience their full intensity. More precise information about place, extent and timing will be available soon."

Jan Kocián
1. 5. 2024 • 18:12

Ve čtvrtek možnost slabých přeháněk už kolem poledne, ale až pozdě odpoledne a večer zasáhnou jihozápadní a západní Čechy ojedinělé bouřky, s možností slabého tornáda. Přeháňkové a bouřkové linie by měly vykazovat "comma echo", to znamená prohnuté přeháňkové linie to budou.

Jan Kocián
29. 4. 2024 • 04:05

ČHMÚ ráno tvrdil, že teploty budou nižší, než předpovídali. Chyba. Protože teploty přesně korespondovaly s původní předpovědí. Bylo 25 °C. Ve večerních zprávách šířili novináři České televize FAKE NEWS, že teploty byly nižší, než meteorologové očekávali. Není to pravda.

Na tomto příkladu je vidět, že díky dvěma chybám je teplotní předpověď správná. Masa vzduchu proudícího do Česka byla teplejší, než čekali. Oblačnost byla výraznější, než čekali.
--------------------
A podobné to bývá u povodňových stupňů. Trefí správně povodňový stupeň díky tomu, že netrefí množství deště a zároveň netrefí retenční schopnost půdy.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.